GuruAnimale.com

Peacock mondială păianjen

Acest păianjen minuscul aproximativ patru până la cinci milimetri în lungime, este una dintre cele doar 19 specii cunoscute de păianjeni păun.

Spider ridică piciorul și demontriruet fermecător „zâmbet“, în scopul de a atrage o femeie

Spider este atât de mic încât să poată fi văzute doar de culoarea vie

Vezi acest paianjen colorat numit maratus speciosus. Acesta a fost deschis de către un entomolog Jürgen Otto, dat în Australia pe o insectă mică, pe care el nu a venit în contact.

„Când am ajuns în Sydney, m-am plictisit, pentru că eu nu cred că există ceva interesant de fotografie. Dar acum nu vreau să trăiesc în altă parte. Cred că am găsit cel mai frumos păianjen din lume“, - spune Otto.

Aceste păianjeni păun solicită asemănarea lor cu păsările colorate. Toate acest fantastic păianjeni colorat nevoie de unul - pentru a atrage o femeie. El ridică ei frumoase „pene“, strălucitoare ca un ventilator, care arată paleta curcubeu incredibil și culori bogate. Din păcate, în cazul în care masculul frumos nu va fi capabil să impresioneze femela, ea poate deveni în cele din urmă prada!

Doar masculii din această specie au „accesorii“ colorate similare - este instrumentul lor de a atrage femelele.

Ca și păun de sex masculin, cu pene colorate, masculii acestei specii de păianjeni au un frumos „pene“ luminoase.

Bărbat ridică ritmic o pereche de picioare.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

GuruAnimale.com
Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu