GuruAnimale.com

Eagle a decis să cuiburilor de ouă de rață, care a devenit o altă cină

O pereche de vulturi plesuvi a devenit incredibil de popular în rândul utilizatorilor de Internet, colectarea de mii de puncte de vedere, deoarece a decis să ia sub aripa sa, ou, a descoperit în interiorul lor mâncat rațe.

"Observarea acestor prădători maiestuoase în habitatul lor natural nu va lăsa pe nimeni indiferent"- spune Julia Ponder a Centrului Ornitologice, a organizat o emisiune în direct unic de cuib de vultur.

Într-un sens, această transmisiune directă sa transformat într-un fel de reality show - chiar ornitologi nu mai poate spune dacă acestea urmăresc cu adevărat păsările exclusiv de interes științific.

"Vizionarea cât de des și cât de mult să mănânce pui, vom găsi multe alte detalii din viața animalelor de pradă - explică Ponder. - După cum sa dovedit, putem învăța o mulțime de trăsături comportamentale, vizionarea vulturi de camere".

Cu toate acestea, ceea ce sa întâmplat peste week-end și a fost filmată, nu se aștepta chiar și cercetătorii - pasărea a decis să cuiburilor de ouă de rață, care a devenit masa urmatoare.

"Când l-am văzut, nu am putut crede ochilor mei"- el a admis Ponder. Potrivit ei, incidentul ar putea fi explicat prin instinct, ascuțit prin faptul că ea însăși a eclozat recent.

Cu toate acestea, așa cum este puțin probabil ca femeia să fie ou vultur de sex feminin să eclozeze în termen de 35 de zile. Potrivit lui Ponder, ea și-a exprimat într-un interviu cu Mail online, șansele ca rățușca eclozat, foarte mici.

"Cred că ar abandona ouale cand puii devin mai exigenți", - spune expertul.

Oul poate fi deteriorat din cauza traume, dar chiar dacă rămâne intactă, este puțin probabil ca acest lucru tipa este destinat să trăiască în lume, ca vulturii vor recunoaște imediat că nu e ptinets lor. Pe de altă parte, potrivit Ponder, acest eveniment neobișnuit va ajuta ornitologii să atragă atenția opiniei publice asupra problemelor de păsări.

"Tot mai mulți oameni se uita pentru un timp, dorind să vadă ce se întâmplă și cum să se comporte vulturii, - a spus ea. - Sper că această popularitate ne-ar putea ajuta în rezolvarea o serie de probleme presante".

Traducere: fedpost.ru

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

GuruAnimale.com
Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu