GuruAnimale.com

Pasari din Antarctica au învățat să se facă distincția între oameni

Poate că mulți oameni au auzit că ciori, coțofene și mimidele recunosc persoane fizice. Aceste păsări trăiesc printre oameni, deci este firesc ca ei să învețe să facă distincția între noi. Dar ce putem spune despre animalele care trăiesc în zone îndepărtate ale Pământului?

Oamenii de știință din Coreea de Sud a studiat Skua Antarctica, sau maro, locuind în Antarctica. Sa dovedit faptul că păsările recunosc oamenii care au lucrat anterior în locuri în care cuib de păsări, și a studiat ouă sau puii lor.


În cazul în care pescărușii arctici maro recunosc "intruși" cu experiență, ei încep să arate față de ei un comportament agresiv
(Foto Yeong-Deok Han).

"A trebuit să se apere de la atace pescărușii arctici maro, - spune un om de stiinta de la Universitatea din Inha Yong-Han Doc (Yeong-Deok Han). - Când am fost cu alți cercetători, pasărea a zburat în jurul meu și a încercat să atace. Chiar și atunci când am schimbat hainele mele de lucru, ei încă mi-au urmat. Păsările păreau să mă recunoască, și indiferent de ce am purta în același timp,".

Experimentul, în care doi oameni implicați, una a făcut deja mai multe vizite la locurile de păsări care cuibăresc, iar celălalt - nr. apărătorii înaripați au atacat doar prima persoană (fotografie Lee et al. 2016 / Cognition animale).

Surprins de acest fapt, un grup de cercetători a decis să efectueze o serie de experimente. Experți o dată pe săptămână, pentru a monitoriza cuiburilor studiate pescărușii arctici cuibărit și au atacat de la mică distanță acei cercetători care au re-vizitat habitatele lor.

Oamenii de știință a vrut să testeze dacă păsări apărătorii încă recunosc fețele oamenilor sau nu diferite.



Doi bărbați, dintre care unul a fost deja implicat în monitorizarea cuiburilor, iar celălalt - nu, a abordat în același timp, la mufele și apoi a mers în direcții opuse. Toate cele șapte perechi de pescărușii arctici au urmat și a încercat să atace prima persoană, care este, "infractor cu experiență"Dar nimeni nu a încercat să se răzbune pe noul venit.

"A fost surprinzător faptul că pescărușii arctici maronii, care au crescut și a trăit în habitatul în care oamenii nu trăiesc, recunosc indivizii după trei sau patru vizite. Ele par să aibă un nivel ridicat de abilități cognitive", - spune medicul și cercetătorul principal al lucrărilor științifice Won Lee Young (Young Won Lee).

abilitățile cognitive animale din Antarctica nu au fost studiate anterior. Sa observat doar că pescărușii arctici maro fura adesea alimente de la alte păsări. Conform oamenilor de știință, această abordare a producției de alimente le pot face mai inteligent cu timpul.

Lee, de asemenea, ia act de faptul că zona de studiu a fost locuită de oameni după stabilirea stațiilor de cercetare din Antarctica acolo. Aceasta este pescărușii arctici ar putea învăța să se facă distincția între oameni în perioada scurtă de ei "comun" viață cu locuitorii din stații.

Rezultatele au fost publicate in revista Cognition Animal.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

GuruAnimale.com
Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu