GuruAnimale.com

În Insulele Marshall găsit petrecut în mare 16 luni mexican

Ebon Atoll ca parte din Insulele Marshall din Oceanul Pacific, a găsit un om care, în propriile sale cuvinte, a avut în mare aproximativ 16 luni. barca lui în timpul acestei călătorii a fost grav avariată și șuruburi pierdute.

Jose examinat de medici, care a constatat că acesta a redus tensiunea arteriala, dar nu și boli grave nu sunt diagnosticate.

Aceasta este prima fotografie a „miracol omul din Pacific“ - un pescar, care a supraviețuit prin hrănirea cu sângele mai mult de un an de broaște țestoase, pești și pescăruși prime de carne în timp ce el a plutit în derivă în apele celui mai mare ocean.

Jose Salvador Albanyaga Ivan ar putea zâmbi chiar și la reporteri de la MailOnline, când a ajuns în port în Insulele Marshall.
„Sunt în viață, eu sunt în viață, eu pur și simplu nu pot să cred“, - a spus el.
Când a fost interogat despre calvarul prin care a trebuit să meargă, el a răspuns: „Nu-mi amintesc nimic. Toate gândurile au fost reduse la un -okean, de-a lungul oceanului. "

Omul adăpate și hrănite. Potrivit martorilor, el a avut o barbă lungă și părul, și, cu excepția lenjerie de corp nu are nici haine.

Jose, împreună cu un vânător tânăr de rechini a trebuit să treacă printr-un test foarte severă, după ce motorul barca lor sa stricat 21 decembrie 2012.
Toate eforturile lor de a atrage atenția altor nave au fost în zadar, acestea sunt încă în derivă în largul oceanului. În ochii lui Jose a murit asistentul său, care era în vârstă de aproximativ 15-18 de ani. Jose, saptamana dupa saptamana, luna dupa luna, lupta pentru viata lui prin consumul de pescăruși de pește și carne crude și stinge setea de urina proprie.
Când a ajuns la dig, el a spus: „Am supraviețuit pentru că m-am rugat. Am păstrat ruga tot timpul ". El crede că numai credința l-au ajutat să supraviețuiască, dar este, de asemenea, o sete enormă de viață, prin care el ar putea prinde broaște țestoase și bea sângele lor, atunci când nu a fost apa de ploaie, pescăruși mânca carne și pește crud.
„Îi mulțumesc lui Dumnezeu că am supraviețuit“ - a spus el, după călătoriile sale aproximativ 8.000 de mile un ocean periculoase, luptă cu vreme rea, singur, în gândire despre familia și patria sa.

În timpul călătoriei, Ivan a mâncat broască țestoasă, păsări și pești și bea apă de ploaie și sânge țestoasă.

Video: Un an și jumătate în captivitate, în Pacific a avut un noroc și a supraviețuit mexican

După ce Jose a fost în spital, el a spus că vrea să cheme soția lui FAMILIA și zece ani, fiica în El Salvador, dar nu-și amintește un număr de telefon sau numele satului în care a trăit. Omul nu-și amintește de mult, chiar și de cât de vechi este. El crede 36-38, dar din cauza calvarul pe care a trebuit să meargă, el arata mult mai în vârstă.
„Ni se părea, și în același timp, el părea undeva departe. El încă dezorientat „, spune traducătorul.
În Majuro a ajuns pe o navă militară, membrii echipajului care au găsit un om pe una din insulele de corali.

În prezent, ea a abordat problema transportului de Jose Ivan în Majuro, capitala Insulelor Marshall.



Localnicii Ebon Insulele, care a găsit Jose, un om aruncat în barcă și au fost duși la satul principal, care ia dat haine, adăpate și l-au hrănit.
Student de Antropologie din Norvegia, Ola Fildshtadt, capabil să înțeleagă unele dintre poveștile sale neobișnuite, prin desenele sale și limbajul semnelor.


Apoi, capul satului este conectat printr-un singur telefon de pe insula cu autoritățile din Majuro și să raporteze un om. Jose cu barba întunecată și părul imperecheata a fost izbitor de asemănător cu caracterul lui Tom Hanks în filmul „Cast Away“. Detalii despre istoria Jose învățat în curând întreaga lume. Cu toate acestea, el nu arata Jose epuizat după un astfel de aventuri severe.
tensiunii arteriale la Jose a fost scăzut, el sa mutat cu prudență, dar preocuparea mare nu este starea lui fizică și psihică. În curând va fi posibil să se chinuiasca consecințele fricii constante de moarte, în care el a fost, lipsa de apă și de foame. Ceea ce a văzut moartea asistentul său tânăr, exacerbează situația.

Avea nevoie de odihnă completă, până când guvernul El Salvador se pregătesc pentru livrarea aeronavelor sale față de soția și fiica sa. Nu e de mirare că nu-și amintea detaliile călătoriei sale, pentru că tot ceea ce videl- această barcă și vastul ocean. Dar restul prelungit îl va ajuta să recupereze și amintiți-vă detaliile.
O persoană poate trăi trei săptămâni fără hrană, dar numai 3-5 zile fără apă. Turtle Blood este bogat în fier și proteine ​​și valoarea nutritivă poate fi comparată cu o bucată de carne sau pește sau ouă, dar acest lucru nu este cel mai bun înlocuitor al apei potabile. Cel mai probabil, el a trebuit să mănânce ochi cherpashi, deoarece acestea au fluid.

Spune un rezident local al Insulelor Marshall, în experiența ei, cei mai mulți oameni sunt uciși în astfel de situații, deoarece acestea nu sunt în măsură să mănânce alimente crude, acestea sunt în mod constant vărsături. Poate de aceea a murit asistentul Jose.

Într-un interviu cu MailOnline el a spus că există doar un singur, așa cum se poate gândi acum. „Vreau doar să merg acasă, dar nu știu unde sunt. Sunt obosit și mă simt rău. Chiar vreau să fiu acasă, dar cum se face? ...“. Apoi, arătând că el nu și-a pierdut simțul umorului, a adăugat el. „Dacă vine cineva din spate, casa mea, atunci eu sunt sigur că șeful meu (proprietarul bărcii) va plăti.“
Mulți oameni care se află într-o situație similară, nu a supraviețuit. De exemplu, doi pescari panamezi au murit de la căldură și deshidratare, după 28 de zile de a fi în ocean deschis.
Cu toate acestea, au existat încă ocazii fericite. În 2006, trei mexicani plutit în derivă în apropiere de Insulele Marshall, a supraviețuit prin consumul de pește crud 9 luni, păsări și apa de ploaie.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

GuruAnimale.com
Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu