GuruAnimale.com

Photosafari Bence Mate

Prin incompletă lor treizeci maghiar Bence Mate celebru pentru fotografierea păsărilor. Ea face acest lucru, de obicei, fără a părăsi casa, mai degrabă din casă ambuscadă. el a construit zeci de astfel de case. Ironia constă în faptul că principalul premiu său - „fotograf natura anului - 2010“ Mate Bence a primit un raport despre viața de furnici, în ciuda faptului că aproape toate fotografiile sale (ca, de fapt, aproape toate din viața sa) dedicat păsărilor.


Micul Bittern pasionat de vânătoare. Foto luate la iaz, situat în centrul orașului Szeged, în sudul Ungariei. Păsările locale sunt obișnuiți cu oamenii, dar pentru a face o fotografie cu distanța minimă, Bence a trebuit să construiască o ambuscadă plutitor mobil.

Bence a recunoscut că nu citește cărți - cu excepția cazului, desigur, ele nu sunt despre păsări. Așa că există o carte - trebuie doar să se uite pe fereastra casei sale, un bărbat și totul devine clar. La doar 50 de metri distanță - case de păsări și cuib de berze pe un stâlp. Mesaj punctat cu scorburi, în care locuiesc rola. Casă lângă pentru vânturelul. În apropiere în pământ săpat stâncă artificială în cazul în care găurile pentru cuiburi de aur Shchurok. Mai presus de toate se ridica turnul de 12 de metri, cu o casă-ambuscadă pentru fotograf, și atașat la turn cu un trunchi gol în care trăiește puțin bufnita. „Păsările debandadă în jurul valorii de, nici măcar nu caută în direcția ta. Și nu este necesar pentru a merge departe „- zâmbește Bence.

Cel mai cunoscut naturalist fotograf- Maghiară El ma întâlnit la aeroportul din Budapesta seara la sfârșitul lunii septembrie. Două ore pe autostrada E75, în partea de sud-est - și aici suntem în satul Pustaser. Ajungând la brutărie locală pentru pâine caldă, în curând ne întoarcem pe drumul care duce la murdărie casa. În razele farurilor pe iepuri de camp rutier pop - câteva minute, am numărat șapte. „Se întâmplă două duzini - spune Bence. - Aici, după standardele noastre o adevărată pustie. Și cel mai bun în regiune înapoiată simt păsările. Pentru ei, aici varietatea maximă de habitate - pășuni, terenuri agricole, păduri, lac. Pe parcursul anului, doar eu în curte, puteți viziona mai mult de 160 de specii de păsări, precum și, în vecinătatea - până la 220 de specii ".

Bence Mate a fost doar 20 de ani, când sa gândit la o soluție simplă, dar eficientă: trage păsări, ascunse în spatele unui geam în oglindă.

Bence Mate 27 de ani. Șapte dintre ei, el trăiește singur într-o casă construită în secolul al XIX-lea. Clădirea a fost reconstruită de către actualul proprietar. „Când m-am mutat aici, au existat aproape ruine“ - spune Bence. El conduce un tur: hol mic la intrare, bucatarie, sala de mese, pe pereți - imagini, familiare pentru a-mi dintr-o varietate de concursuri și expoziții. Doua usi de plumb din sala de mese pentru dormitorul matrimonial si camera de oaspeți.

Acum Bense remorci acest buchet de fructe de palmier la partea din față a turnului în Pantanal, Brazilia, pentru a atrage zambilă Macaul.
Autor: Goden Chobo

Din aprilie până în iulie, casa vine la viață - în același timp, se poate găzdui cinci persoane - fotografi din întreaga lume vin la fotografie safari, trage păsări de la case speciale-Ambuscadă construite maestru. Ambuscadă în zona de câteva zeci dintre ei a făcut cele mai bune Bense fotografiile sale, cu ajutorul lor, el câștigă bani pentru proiecte noi. „La înălțimea de sezon la această masă sunt foarte zgomotoase seri: fotografi turnat în imagini laptop-uri cu camere imbranceasca coate, uita-te la vecinul computerul peste umăr,“ - spune Bence, mi turna ceai.

Pe lângă Ungaria Bence Mate organizează un safari foto în Costa Rica și Brazilia, și se va alătura în curând lista Africa de Sud. Cinci zile în urmă Bence sa întors din Africa de Sud, care a fost în căutarea unui loc adecvat.

Fotograf invizibilitate numit jurnaliști Bence. Avea doar 20 de ani, când sa gândit la o soluție simplă, dar eficientă: trage păsări, ascunse în spatele unui geam oglinda, care este adesea utilizat în ferestrele de restaurante și birouri. În mod tradițional, case, ascunzători pentru fotografierea animalelor sălbatice echipate cu perdele, ceea ce face o gaură pentru a cristalinului. Înlocuirea perdele incomode de ferestre de sticlă reflectorizante, fotograful este un maestru completă a situației - rămâne doar pentru a găsi un loc pentru o ambuscadă. Ei bine, nu e doar o problemă pentru Bens: „Eu știu bine păsările locale înainte de a deveni angajat în fotografie. Am călătorit cu bicicleta tot cartierul în căutarea păsărilor. Am avut un factor determinant vechi de specii. Pentru a găsi cartea pe care pasăre, am văzut doar - că, în sine, este o bucurie. Dar observațiile făcute singur eram mic. "

Lopătari sprijinite pe un lac în timpul unei furtuni de noapte, Pustaser, Ungaria.
Autor: Bence Mate

La vârsta de 11 ani, el a cumpărat Bence vechea arma camera sovietic „Zenith“, cu un obiectiv de 300 mm, autoindusă Camo model - verde, cu pete maro. Este încă păstrat - ca amintire. Apoi Bens a început să construiască prima lor ambuscadă - să fie capabil de a trage de la o distanță mai aproape. „Capacitatea de a fost un profesor minunat la școală - spune Mate. - El ma ajutat foarte mult, fapt care ia determinat cum să beckon păsărilor cu ajutorul sunetului. Îmi amintesc, de exemplu, efortul ma costat prima fotografii de succes sizovoronok. Acum, totul este simplu: sat, podozhdal- și aici sunt:. Lupta, se împerechează, în căutarea pentru produse alimentare "

În dimineața următoare ne conduce inspecta posesia „fotograf-invizibil.“ Trei dintre noi - Bence sa alăturat tovarășului său Chobo poreclit Pelikan- fotograf, programator și un bun prieten. Drumul care duce la iazurile de-a lungul canalului. Dintr-o data Bence haldele de gaz și apucă binoclul, „Uită-te! Acest vultur codalb - al patrulea cel mai mare prădător din Europa. M-am așezat. Dacă va conduce ușor înainte, vom vedea o alta, el pare un pic mai aproape de noi. pasăre foarte prudent ... ascunde în spatele trestii. A se vedea, a decolat „- Bence mâinile-mi binoclul, care cu încăpățânare nu au vrut să se concentreze pe compensare stuf, în cazul în care, probabil, toate pline de păsări. Bucurându-se de vedere al spoturilor nămoloase cu binoclu, am da din cap înțelegător, ascult Bens: „Septembrie a fost cald și există încă o mulțime de păsări. Vezi tu, cormorani mici înot - este destul de o specie rară. Și acolo - gri DAC-la ...“. Mă întorc binoclu cu o ușoară sentiment de vinovăție și intenția fermă de data viitoare să fie vigilent, ca vulturul codalb.

Oglinda de sticlă se unește cu cerul și păsările nesuspiciosi simt în largul aproape de ambuscadă. Pentru acest împușcat dovedit, a necesitat o coincidență a mai multor factori: un calm plin, albastru deschis, lumină bună, o mulțime de păsări. a fost realizat de două săptămâni de așteptare de 10 de ore pe zi, iar rezultatul. Autor: Bence Mate


Ne-am intors pe un drum de pământ și aproape imediat împotriva unui obstacol. „Granița a rezervei. Nu este nimic nu se poate face fără permisiunea autorităților, dar am luat-o, deși cu mare dificultate“, - spune Bence, în timp ce deșirat Chobo, pipăind brațele lungi subțiri, ridică bariera.

Câteva minute mai târziu vom ajunge mai aproape de peretele de stuf. In spatele lor - un sistem de iazuri cu o suprafață totală de aproximativ 1.000 de hectare. „În timpul comunismului aici crescut de pește. Acum este un parc național. Ameliorarea și pescuitul oprit, teritoriul este protejat, adâncimea este la un nivel optim de 30-40 centimetri păsări, topografie și de coastă sunt potrivite pentru cuibărit. Condiții apropiate naturale, sau chiar mai bine. "



încearcă pelicanul să înghită lentila „ochi de pește“, Kerkini lac, Grecia. Autor: Bence Mate


Benz vorbește despre prima sa ambuscadă pe banca - din cauza ei, a făcut multe dintre imaginile sale glorificați - de exemplu, o fotografie lopătarii memorabile efectivele de turisti pe fundalul furtună de noapte. Acest loc simplu, dar foarte romantic, iar eu voi fi sigur de a vedea, dar Bence ma adus aici, pentru a arăta altceva - ceva ce nu a arătat nimeni altcineva. Trecem prin aproximativ două sute de metri pe jos, și asta din cauza stufului apare brand nou fațadă din lemn - la prima vedere, o casă tipică a pescarului sau vânătorul.

Intră în casă. În interior, canapea, frigider, TV mare, aer condiționat - și scări care duce în jos. „Ai grijă de cap!“ - avertizează Pelican. Cred că am lovit gaura de vierme. La zece metri pe chetverenkah- și eu într-o cameră îngustă, cu două ferestre panoramice pe ambele părți. În mijloc, unul după altul - trei fotolii din piele. „Editorul nostru șef va fi modest,“ - intră ușor în cap. Scaune roti brațele mobile cu prize pentru aparate de fotografiat au mai multe grade svobody- tot ce permite fotografului să se deplaseze rapid de la o fereastră la alta, opusul.

Egreta mare decoleaza pentru aparatul de fotografiat, dezvăluind vederi panoramice zona lor de conservare colegi Pustaser, Ungaria. perspectivă neobișnuită face câteva fotografii memorabile. Autor: Bence Mate


Bense și însoțitorii săi numit locul „de teatru.“ Pentru ferestrele la nivelul uscat ochi-il fisurate. „Pentru o lungă perioadă de timp nu am venit aici - spune Bence. - O lună în urmă era plin de apă ". Interlocutorul meu nu ascunde mândria: „Tot aici se face pentru anul, chiar mai puține. Barajul, care suntem înconjurați de acest sistem mini-bay de cinci pompa de tăcere atrage apa din zona principală a lacului și a hranei pentru animale-l într-o altă parte a bazinului interior - toate acestea permite menținerea nivelului dorit de apă până la centimetru. Pentru a evita efectul de orbire atunci când fotografiați împotriva soarelui. " Bence iubeºte visat contre și lung pentru a aranja o ambuscadă, în cazul în care totul este prevăzut pentru fotografierea în condiții cu iluminare din spate. lovit razele directe în obiectiv aici împiedică acoperișul mobil, cu acționare electrică, ceea ce poate face un metru înainte. Viziera servește ca o capotă.

Notez lipite pe siluetele de sticlă de păsări de pradă. Bensen explică: „Uneori, păsările arunca la reflecție ei, luând adversarul său, și poate fi rănit. Siluete sperie păsările mici, dar mai mare nu este validă. Prin urmare, sticla întinsă de-a lungul unui fir subțire prin care curentul electric este trecut slab. " Acest sistem inofensiv, dar eficient utilizat de către agricultori în gardurile oilor. Referindu-se la firul, pasărea sare undeva pe metru și să continue să pescuiască, ca și cum nimic nu sa întâmplat.

„Încă o mulțime de muncă a plecat. De exemplu, pentru a instala monitoare retrovizoare, fotograful nu a ratat ceva interesant în spatele lui - Bence pauze și distracție adaugă: - Dar acest loc este complet vândut pe întreg sezonul următor "!


Pe un safari fotografie pentru a veni Bence Mate nu numai profesioniști, reface portofoliul dumneavoastră. O proporție tot mai mare de „amatori avansat“ - ei au aproximativ 60 la sută. „Sezonul trecut am luat aici în Ungaria, fotografi din 22 de țări. Într-una din săptămânile am avut cinci persoane - toate cu diferite pașapoarte. Asigurați-vă excelent mini-forumuri internaționale - fotografii există întotdeauna ceva pentru a vorbi despre. Am învățat, de asemenea, o mulțime de la ei. Dacă un om a venit din cealaltă parte a lumii - de exemplu în Noua Zeelandă - Sunt deosebit de interesat să aud asta. Dar, în Rusia, nu a existat nici unul în toți acești ani. Nu știu cum să-l explice. "

Ambuscadă în care sunt situate, - proiectul cel mai provocator punct de vedere tehnic Bence, în care a investit toți banii. Chircit, vom merge la capătul îndepărtat al camerei. Aici, în spatele unei perdele va fi instalat principalul „truc» - camera foto Nikon D800 cu un obiectiv cu zoom 200-400, care poate fi controlat de pe Internet. „Este, de fapt, un nivel profesional camera web - cred, prima camera de această calitate și cu caracteristici din lume, - explică-mi Bence. - Software-ul este complet al nostru, a făcut-Pelican. Printr-o interfață online, puteți controla mișcarea aparatului foto în toate direcțiile, claritatea, opera zoom-ul. Fotografiile și videoclipurile vor fi trimise de aici la server, în cazul în care acestea sunt ușor de a descărca. Camera va fi în curând lansat în modul de testare într-un loc secret, ... Apropo, să dețină un concurs cu cititorii -!, Iar premiul va fi un cod de acces la camera foto on-line“.

Păsărar pe unul dintre consumatorii de alcool, echipate Bens în pădurea din apropierea casei. Autor: Bence Mate

În acest moment, dialogul nostru cu Bence în cele din urmă sa transformat în monologul său: „Aceasta este o idee destul de veche, am început să mă gândesc la asta în urmă cu șapte ani, dar calitatea apelului nu a fost acolo foarte mult, iar banii au fost niciodată de ajuns. Acum, aici este Internet foarte rapid, și este timpul pentru a începe. Dar dracu 'mulțime de muncă - este o experiență complet nouă nimeni altcineva ". Chobo-Pelican adăugat: „Toți ar trebui să funcționeze în timp real. Orice întârziere a semnalului de fapt întreaga negates venture. "

Încep să mă gândesc la revenirea la suprafață, și apoi Bense oferă o privire la picioarele lui. Abia acum am observat în peretele de capăt la nivelul genunchilor este un alt pasaj, destul de îngust. „După ce“ - el dă din cap la mine de gazda mea primitoare, iar acum mă crawling spre necunoscut, încercând să nu se gândească la înghesuit și întuneric. Metri prin cinci sau șase capete trecere cameră foarte mică, ceea ce este suficient spațiu abia noi doi. Stăm într-o cutie de sticlă, vă permite să trage nu numai, dar, de asemenea, sub apă. În spatele geamului, în mod surprinzător, în acest sezon uscat, plin de apă. Bensen explică faptul că suntem înconjurați de un mini-iaz separat, în cazul în care o pompa de provizii speciale de apă purificată. „Toate acestea nu a fost în proiect, - zâmbește Bence. - Am fost tăiere metal, și cineva, mai întâi în glumă, oferit pentru a face un alt coridor. Ne-am gândit și a decis că ideea de picioare. Puteți face fotografii subacvatice. Această cameră este foarte scăzută, doar 30 de centimetri deasupra nivelului apei, și este situat la 25 de metri de mal, astfel încât păsările să se comporte cu el în mod liber. "

vânturelul de sex masculin care zboară acasă cu prada - o șopârlă. Fotografia a fost luată din turnul situat în curtea Bence Ungaria. Autor: Bence Mate

Deja pe suprafața am urmărit ambuscada felurit: Casă mică fără apă este vizibilă, iar camera in sine, unde tocmai am fost, seamănă cu un mic port barca. sticlă oglindite crea efectul de spațiu gol sub acoperiș - în locul păsărilor nu ar suspecta nimic. Între timp Bense îmi dă o nouă șansă de a face uz de binoclu: „Cel mai mare cuib în Heron Vengrii- acolo, în aceste stuf. De la 500 la 1000 de perechi, în funcție de sezon. " Acesta este cazul, atunci când nimeni nu știe ce se întâmplă în spatele cortinei. Vedem păsări, dar atunci când merg la vânătoare. „Uite, în depărtare - cormorani mici, - spune că Bensi, și de data aceasta am vedea un grup bun de păsări în centrul iaz, în cazul în care este încă suficientă apă. - în urmă cu 25 de ani, specia a fost observată pentru prima dată în Ungaria, iar acum există aproximativ 1100 de perechi. Avon Great White egreta. pasăre Interesant - de fapt migratoare în raza de acțiune. Dar, în cazul în care iarna nu este severă și nu există suficientă hrană, acest egreta este sedentar ... Pretutindeni diversitatea speciilor este în scădere. Din fericire, nu în aceste locuri ".

Sunt interesat de o altă întrebare: pentru toți acești ani Bence Mate, a crea un sistem unic de puncte de observație pentru pene, odată accesate, biologi, ecologi - Cercetătorii și profesori - pentru a le oferi o ambuscadă în scopuri științifice? „În timp ce niciodată, - spune Bence. - Dar ideea este bună. Observarea comportamentului păsărilor de la pândă, pentru a dobândi cunoștințe, care nu se găsește în altă parte. Fiecare tip de fiecare probă individuală și surprize. La urma urmei, unele dintre tipurile de maxim care pot fi găsite în literatura de specialitate. - câteva paragrafe, rătăcind de la o carte la alta "

Rainbow Tucano și MONTEZUMA OROPENDOLA îndeaproape pe o ramură în fața ferestrei ambuscadă în Costa Rica. Autor: Bence Mate

După cină, trei dintre noi uitam la domiciliu Bens imagini video de acasă. Aici este un maghiar macara mama-peremat ascensoare cadru de oțel zasidki- „teatru“ și pune-l pe zona pregătită în mijlocul noroi. Aici vine construirea unei ambuscade-turn în Costa Rica - în mijlocul sezonului ploios, cu letargia de consilierii-indieni, care nu cunosc nici maghiară sau engleză. Aici Bence prezintă o drujbă mână tocat în construcția unui turn, numai în Brazilia ...

Unii experți cred că fotografiați Ambush nesportiva: Nu vâna în jos „joc“ timp de ore, săptămâni și luni, și de așteptare pentru aspectul ei, sorbind ceai în căldura și confortul. Pot să sun rezultatele foto safari împușcat „sălbatic“? Această întrebare este nici un singur răspuns. Cu toate acestea, mulți colegi Bence Mate, care stau în juriu respectat competițiile de fotografie, nu văd în ambuscadă crimei - în cazul în care acestea sunt construite și utilizate fără nici un impact asupra mediului.

Acest subiect merită un articol separat, dar este dificil de argumentat cu faptul că în urmă cu câțiva ani, în vârstă de 11 de ani, elev de liceu în provincia maghiară a intuitiv simțit direcția în care se dezvoltă fotografia contemporană a naturii: să fie cât mai aproape posibil de subiect și de a trage, fiind cu el pe același nivel . Doar de dragul de Bence Mate a început să construiască prima ambuscadă, și sa transformat într-un „fotograf de invizibilitate.“ În câțiva ani, această lucrare a început să aducă rezultate - imagini, similar cu cel Bence nu a fost făcut.

„Am un loc de muncă foarte interesant, în primul rând găsi ceva care nu a fost eliminat înainte, și apoi cred că o modalitate de a-l elimina ca nimeni împușcat înainte!“ - cu un zâmbet spune Bence. El dă un exemplu: el este acum de lucru cu prietenii pe teren: Macara in mijlocul lacului, noaptea, cerul înstelat. Unghi larg de fotografiere. Problema este că, dacă vrei să ajungi la steaua, deschiderea ar trebui să fie mare - cel puțin 2,8. Dar, în acest caz, macarale pe termen scurt va fi destul de ascutite. Pe de altă parte, stabilind o mică deschidere 16 și cu ajutorul blițului, veți obține o macara bun, dar nu primesc stele. Trebuie să utilizați un timp de expunere mai lent - 20 de secunde. Și este bun pentru a începe cu deschiderea 16, și apoi deschideți-l mai larg. Punct de vedere tehnic, acest lucru nu este posibil - pentru a schimba diafragma în timp ce obturatorul este deschis. Dar Bensen distracția începe chiar în momentul când aude cuvântul „imposibil.“ În cele din urmă problema a fost rezolvată - folosind linia de pescuit bucata, control de la distanță, cu motor electric și gaura din camera.


Desigur, acest lucru este de lucru foarte interesant - dacă nu vă simțiți rău pentru ea perforează camera costa $ 4.000 de. Cu toate acestea, de dragul modelelor lor cu pene Bense ar merge și să nu facă astfel de sacrificii. Cred că dacă ar fi fost născut în Evul Mediu, el ar fi așteptat slava, cum slava Sf. Francisc, care ar putea vorbi cu păsări. Dar, desigur, pentru noi, mult mai bine, că el a fost născut într-o epocă în care oamenii inventat de fotografie și sticlă translucide.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

GuruAnimale.com
Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu