GuruAnimale.com

Lângă kizimenom furios ...

Video: „Întotdeauna să fie că nu sunt oameni“ - melodia din filmul „31 iunie“


kronotsky


Cititorii atentă a blog-ul meu au observat că, de la începutul lunii ianuarie, aproape că nu posta poze de arhivă în stare proaspătă și cea mai mare parte. Motivul pentru care - erupe în partea de nord a vulcanului la Cordon meu Kizimen cade cenușă, mai degrabă continuă. Două Rezervă Cordon: Sursa mea și cordon la lac Kronotsky, (care a fost de servire Nicholas G. Chichoririn) au fost în ceața de cenușă, din cauza căreia încă o dată că nu vrei să ieși. Un alt cordon - Ipuin, deși este aproape sub cenușa vulcanului cade doar periodic și de a trăi un pic mai ușor.
erupție Inutil Kizimen la Cordon mea să fie văzută ca Gromada cea mai mare rezervă vulcan blocat - kronotsky. La începutul lunii ianuarie, m-am dus pentru a îndepărta gheața Kizimen Kronotsky lac, dar nu este vizibilă numai pentru vârful său, în afară de aproape întotdeauna ascunse ceata ashy.
Ieri, în cele din urmă, există posibilitatea de a vedea Kizimen o distanță scurtă. Elicopter Reserve a încercuit cordoanele, dar scopul final a fost un vulcan Kizimen pentru a evalua modul în care erupția afectează rezerva de animale sălbatice este distribuit pe teritoriul său la fața locului ashfall. La bord, în plus față de personalul de rezervă au fost oameni de știință de la Institutul de Vulcanologie și seismografe, care ar fi trebuit să efectueze căldura împușcat erupție. Și a promis să mă ia. În elicopterul meu Cordon nu a acoperi, pentru că există cenusiu cel mai dens întuneric. M-am dus pe un snowmobil la locul de aterizare pe lacul Kronotsky - este de treizeci de kilometri. Pe lacul cu elicopterul realimentat și se îndreptă spre Kizimen. Am legat pe o frânghie de siguranță la ușa deschisă.



Larch River estuar

zada Billabong, în cazul în care la un moment dat am petrecut multe zile fericite, este de asemenea, presărat cu cenușă.



Leda Moose hrănire recente.

Albe Liniile punctate de pe o zăpadă gri - piese recente de hrănire elani.


Gamchenskih de vulcani

Dar, în partea de nord, în vulcani Gamchenskih, este clar că zăpada este mai curat.



Kizimen

Zboară la Kizimenu.



kronotsky




kronotsky


kronotsky

Se întâmplă adesea ca un canal al vulcanului elibereaza amestecul abur-gaz cu zgură și alte solide fierbinți, iar celălalt - doar aburul. De aceea, Kizimen un pol întunecat, celălalt alb - astfel încât a explicat volcanologists.


kronotsky

expediția noastră a aterizat pe partea windward pe partea de sus o creastă plată de circa trei kilometri de craterul vulcanului. Puternică materiale alezajului de vânt erupție și chiar sunete la marginea lacului Kronotsky și Cordonul mea :(.
Este interesant faptul că foarte aproape de vulcan, am găsit pășunat în liniște de ren și mufloni. Ei bine, ia-i eșuat.


grup de cluster Klyuchevskoi.

Dar, în partea de nord a strălucit zăpadă proaspătă și vizibilitatea a fost mai mult de o sută de kilometri! Prin urmare, este acumularea perfect vizibil grup Klyuchevskoi. Apoi am verificat - de la Kizimen Klyuchevskoy pe deal drepte 103 km.



Kluchevskoy (peste 4700 m), cel mai inalt vulcan din Eurasia.

Extrema dreaptă din spate rând de vulcani (cu fumul din crater) - Kluchevskoy (peste 4700 m), cel mai inalt vulcan din Eurasia.



kronotsky


Așa cum sa explicat volcanologists acum activitatea Kizimen reprezentată prin extrudare la cald piroclastice la elementele de suprafață. După bombe vulcanice erupă în afara, ei exploda, formând un mic lavinki fierbinte de material solid, care se rostogolesc în jos pe panta. Acest proces este în mod clar vizibil pe înregistrarea imaginii termice.

O altă veste. Acum, eu nu sunt unul. elicopter de ieri a venit la mine se împerecheze inspector. Numele lui este Peter I. Shpilenok, în vârstă de 26 de ani. Fiul meu de mijloc.
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

GuruAnimale.com
Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu