GuruAnimale.com

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Mai mult de trei sute de kilometri de tuneluri sub curl capitalei franceze. Spre bucuria iubitorilor de aventură și exotismului dezvăluie secretele labirintul subteran complicat al Parisului.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

schema de catacombe. Șerpuit secțiuni - sistemul vechi (sfârșitul secolului al XVIII-lea), directă - nouă (la mijlocul XIX). Foto: samnamos.livejournal.com

străzi sâmbătă dimineața de la Paris sunt pustii. Magazine sunt închise din brutărie au venit aroma de pâine proaspătă. La semafor atenția mea a atras o mișcare ciudată. De la gura de vizitare în pavajul devine om într-o mantie albastră. Avea părul împletit în multe împletituri mici, și fixate pe lampa lui cap. În spatele ei se ridica o fată cu o lanternă în mână.

La tineri - cizme de cauciuc, luminoase colorate cu noroi. Omul se închide un capac de canal din fontă, ia fata de mână și, râzând, au fugit pe stradă.

Katafily - cele mai bune ghiduri de pe lumea interlopa din Paris, existența care majoritatea parizienilor suspectează numai.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Noaptea cade pe un oraș strălucitor, răspândit peste un labirint de dungeon, nelimitate și nu în întregime în condiții de siguranță.

La Paris, mai profundă și ciudată legătură cu partea subterană, decât orice alt oraș. Dungeon lui - una dintre cele mai impresionante și eterogene. Dosul din Paris - este de mii de kilometri de tuneluri, una dintre cele mai vechi din lume și este foarte dens sistem de rețea și de canalizare subterană. Și sub capitala franceză puteți găsi canale și rezervoare, morminte și bolți bancare, crame, transformate în cluburi de noapte și galerii.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Karst harta lucrarilor miniere subterane asupra Parisului. Foto: samnamos.livejournal.com

Dar structurile subterane cele mai uimitoare - vechi carieră de calcar, ca o rețea complexă. Ele se întind sub o varietate de cartiere, mai ales în partea de sud a orașului.

În secolul al XIX-lea cariera săpat pentru construirea extracția pietrei. Apoi, fermierii au început să crească ciuperci în ele (și sute colectate de tone pe an!). În timpul carierei doilea război mondial a devenit parte a teatrului de operații: în unele zone luptători ai rezistenței franceze ascunse, în alte - germani construit buncăre. Astăzi, tuneluri abandonate explorează alte organizații - este liber, nimeni nu a condus o comunitate ai cărei membri, uneori, nu numai petrec zile, ci și nopți în subteran. fanii ea viața subterană de la Paris, așa-numitul katafily.

C 1955 intrarea în cariera interzis, asa ca katafilami sunt cel mai adesea tineri care trăiesc pe marginea legii. Veteranii mișcării spun că înflorirea lui a venit în 70-80 de ani, atunci când insurgenții tradiționale pariziene, a zguduit cultura punk. Apoi a lovit solul era mult mai ușor - a fost intrări mai deschise. Unii katafily, de exemplu, a arătat că este posibil să pătrundă cariera printr-o ușă uitată în subsolul școlii, și de acolo ajunge în tuneluri, care a înlocuit vechiul cimitir - celebrele catacombe. În colțuri, cunoscute pentru a le singuri, petreceri katafily, pictat imagini, medicamente luate. Underground domnea libertatea, chiar și anarhie.

În primul rând, „orașul de sus“ se uită la tot printre degete. Dar, la sfârșitul anului 1980 proprietarii de clădiri municipale și private au închis intrările în majoritatea subsoluri și tuneluri.

Ei au devenit o unitate de elită a patrula de poliție. Dar nu a fost posibil pentru a scăpa de katafilov. Cei doi tineri din trapa - fanii tipice catacombe. Poate că a avut o întâlnire: câțiva oameni de la cei cu care am studiat cariera, sa întâlnit soțiile lor viitoare în tuneluri, schimb de numere de telefon cu lanterna.

Katafily - cele mai bune ghiduri de pe lumea interlopa din Paris, existența care majoritatea parizienilor suspectează numai. Și apropo, mașinile de metrou circulă direct pe oasele strămoșilor lor.

Catacombele. Philippe Charlier, un arheolog și un anatomopatolog expert de la Universitatea din Paris, atârnă o pungă de plastic pe partea din spate scaun dărăpănate și-și freacă mâinile împreună. E frig și întuneric ca un mormânt. Pe tavanul clipeală picăturii miros apa de mucegai și pământ umed. Suntem înconjurați de rămășițe umane, îngrămădite în stive: perete de cranii și femure. Charlier scotocea într-o pungă plină de oase, și scoate culoarea craniu pergament. Deversând din punga de oase mici și mizerie.

Sase etaje deasupra catacombele Montparnasse este o cafenea unde chelnerii servite mese și scrie cu creta pe tablă meniul. Se apropie ora prânzului. Într-o zi tipică catacombe pline cu sunete - ecouri de voci și de râs turistilor care uneori permis să stea coadă oră pentru a intra aici. Dar astăzi, catacombe sunt închise, astfel încât să puteți demonta osul în tăcere.

În catacombe găsit pacea aproximativ șase milioane de parizieni - aproape de trei ori mai mare decât populația actuală a orașului.

Charlier ajunge din nou în sac și scoate în față lui, fata, parte a unui alt craniu. Ne vom uita în ea. Sub ochi scobește os poros și concave. Nazal deschiderii, extinse și rotunjite.

„Aceasta este lepră într-un stadiu avansat“, - spune expertul vesel, și cred că despre Sanitizer mână.

În catacombe găsit pacea aproximativ șase milioane de parizieni - aproape de trei ori mai mare decât populația actuală a orașului. Scheletele dezgropat în cimitirele aglomerate din secolele XVIII-XIX și literalmente bate lor tuneluri vechi și cariere. Cel mai recent Înmormântarea aparțin epocii Revoluției Franceze, mai devreme - la epoca merovingiană, acestea sunt mai mult de 1200 de ani. Toate resturile anonime și au spart în bucăți.

Dar Charlier este capabil de a colecta fragmente de istorie într-un ansamblu coerent. Boli și accidente, întărite sau răni de funcționare, produse alimentare, urme de chirurgie - toate acestea ajută la înțelegerea imagine Charlier viața anterioară.

„Febra malteză!“ - a exclamat el, peering în următoarea vertebre. Aceasta boala afecteaza persoanele care sunt în contact cu animalele infectate sau secrețiile acestora, cum ar fi laptele. „Bietul colegi trebuie să fi făcut brânză“ - sugerează Charlier. Curând el a fost merge înapoi la birou, iar la picioarele lui vor sta întregul pachet care este lăsat aceste povești.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

ofițerul de inspecție oraș verifică puterea unei cariere - tuneluri rupe în jos, uneori.

Inspectorii. Dimineață de primăvară ne conduce la suburbia Arcueil. Conducătorul auto se oprește mașina pe o stradă aglomerată. La partea tovarășilor mei don pelerine albastre, cizme înalte de cauciuc și căști de protecție. L-am alătura la trapa de pe terasament, prea mare, cu iederă. Mai jos ne - un tunel întunecat fără fund. Membrii trupei includ becuri atașate la căști de protecție lor, și du-te în jos pe scări. Ei sunt angajați ai carierelor de inspecție generală (CIG), care va avea grijă ca Parisul nu a mers sub pământ.

La capătul scărilor, ne așezăm pe coapse lui în pasajul îngust, în timp ce Anne-Marie geolog Leparmante masoara nivelul de oxigen din aer. Astăzi, este suficient.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Creșterea ossusary. Foto: personalproject.ru

Suntem în mișcare, ghemuindu-se sub un plafon scăzut, cum ar fi trolii. Prin pereții de calcar și se scurge apa infrâna sub cizmele noastre. Pietrele sunt incluziuni vizibile - sunt rămășițe ale creaturi marine antice. Noroiul alunecos, vom găsi o potcoavă ruginit - ea a stat pe proiectul de cai, care este mai mult de un secol în urmă, transportate aici piatră de construcție.

Modern Paris se află pe o masive formațiuni de calcar și gips. Piatra locală a fost folosit de vechii romani - au construit băi, sculpturi și arene sportive s-au păstrat pe Ile de la Cité și Cartierul Latin. După multe secole de romane Lutetia a devenit Paris, carierele extinse și aprofundate, și piatră sunt folosite ca material pentru construirea celor mai magnifice clădiri pariziene - cum ar fi Catedrala Luvru și Notre Dame. Deschideți mea continuă rețeaua de galerii subterane.

La început cariera plasat mult dincolo de granițele Parisului. Dar orașul a crescut, și o parte din clădirile au fost furnizate direct deasupra tuneluri antice. Acest lucru a continuat timp de mai multe secole, fără nici un fel de control. Lucrătorii din cariere a lucrat aproape orbește, cu torțe, sufocare cu praf, amenințat de colaps. În cazul în care cariera este epuizat, el a marcat bolovani sau pur și simplu aruncat. La suprafață, nimeni nu a acordat o atenție la ea. Nimeni nu chiar imaginat cat poros a devenit fundamentul Parisului.

Prima alunecare de teren mare a avut loc în decembrie 1774, când a revarsat unul dintre tunelurile vechi, înghițirea case și oameni în vecinătatea actualului Avenue Denfert-Rochereau. Sa întâmplat de multe colaps grave atunci când casa aruncat în abisul întunecat al următorii câțiva ani. Regele Ludovic al XVI-lea a comandat arhitectul Charles Axel Guillaume harta groapă și să le întărească. Echipele de inspectori au început o muncă lentă și silitor pentru a consolida tuneluri. Pentru a facilita acest lucru, au săpat mai multe tuneluri care au fost racordați izolate una de alta printr-o rețea de cariere. Cam în același timp, când regele a decis să închidă și să elibereze una dintre cimitirele orașului aglomerat, Guillaume a cerut să plaseze undeva în locul de înmormântare vechi.

Astăzi, Anne-Marie Leparmante și echipa ei continuă să lucreze sub autoritatea primilor inspectori Guillaume. La o adâncime de aproximativ 30 de metri, înainte de a opri suportul de cinci sau șase bolovani, construit la începutul anilor 1800. fisura imens negru taie prin tavanul de deasupra noastră. Dar sprijinul încă o susține. „Surpări mici se întâmplă în fiecare an - îmi spune Anne-Marie. - În 1961, pământul înghițit întreaga zonă la periferia sudică, 21 de oameni au murit ".

Leparmante face unele note. Mai jos ne afla un alt tunel. Un pilon surpări, explică Anne-Marie, și tunelul în care ne aflăm, se încadrează în una care este sub noi.

Mergem în jos chiar mai mici. La capătul coridorului vom sta jos și se uită la mică gaură neagră - pentru ea si ne-am dus aici câteva ore. Strângeți în gaura poate fi foarte dificil - deoarece nu te blochezi. Nici unul dintre tovarășii mei nu știu unde gaura este. Cel mai mic dintre echipa noastră atârnă în gaura, picioarele atârnând în aer.

Mă uit la Leparmante: ea scutură din cap, ca și cum să spună: „Oh, nu, acolo nu urca“ Dar în curând valurile pentru mine - Bine ai venit!

Unii merg katafily subteran doar ocazional și stick la rutele familiare. Dar cei mai activi ei merg în călătorie în subteran mai des și se deplasează mult mai departe. Cu următoarele conductori lor - doi tineri în mantii albastre - m-am întâlnit în parc. Ei au luat o cutie de aer comprimat și alte echipamente de scufundare. Mamele cu cărucioare pentru copii, care trece prin, ei se uită cu suspiciune.

Dominique - reparator si Yopi (el a numit doar porecla lui) - designer grafic și tată a doi copii și un scafandru experimentat, scufundări în peșteri. Ne îndreptăm pod, în cazul în care pasajul secret este knock-out aer rece. Când am ieșit din trapei ca un păianjen selectat acoperit de noroi din cap până-n picioare om. Acolo tocmai a terminat o petrecere a burlacilor, a spus el.

Cele mai multe dintre pasajele subterane înregistrate pe hărți. Cele mai vechi, confuz carduri Guillaume au fost completate în mod repetat de către adepții săi, în plus față de această katafily modernă face propriile hărți. Unii, cum ar fi Yopi, mers pe jos pe distanțe lungi pentru a umple petele albe rămase. Am depășit o mulțime de tuneluri până când se confruntă cu scopul lor actual - o gaură neagră.

Mulți vin la pestera la petrecere, cineva - să atragă, cineva - să investigheze.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Louis arată spectacol de foc la o petrecere în cariera veche. Mai mult de 300 de kilometri de tuneluri sunt răsucite sub baza de la Paris, aproape toate de intrare este interzisă. Dar este imposibil să se oprească petrecere.

O multitudine de tuneluri punctate de intrare la minele și puțuri. Unii - adânc, acestea sunt umplute cu apă, alții servesc ca intrarea în camera secretă. Yopi cercetat zeci de puțuri, dar acest lucru, în conformitate cu el, nici măcar unul urca. Apa este calmă, ca o suprafață de gheață, dar lumina lămpilor noastre nu au fost penetrate la o adâncime de bumping în nemișcare smarald. Yopi verifică timer-ul, masca si tinuta. Apoi, casca butoane, lumini pe ea două becuri și începe să coboare în întuneric. Câteva minute mai târziu el apare pe suprafata. A mea a fost doar cinci metri adâncime, în partea de jos - nimic interesant. Dar cel puțin acum el poate suplimenta cardul.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Un troienele cu acces la subsol. Foto: samnamos.livejournal.com

Ne petrecem câteva ore rătăcind prin criptelor pline cu oase mucegăite, iar galeriile, gigant pictate cu graffiti luminoase. Trecem locul în care acum câteva zile am întors în mod greșit și a pierdut cu o pereche de poliție subterane, al cărui loc de muncă - pentru a prinde Yopi și Dominique Underworld. Yopi ne conduce într-o cameră care nu este pe nici o hartă. El și prietenii lui de mai mulți ani tarat aici calcar de ciment și trecerea blocuri pentru a construi un banc, masa, pad pentru somn. Cameră pentru a obține confortabil și elegant. În interiorul chiar tăiate nișe pentru lumânări. Eu întreb Yopi care-l trage la pământ. „Nu sunt sefi, - spune el. - Mulți vin aici la petrecere, cineva - să atragă, cineva - să investigheze. Aici putem face ce vrem. "

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran



Parizienii uneori se face referire în glumă la întregul sistem "Set Depozite supa". Ossusary. Foto: samnamos.livejournal.com

Video: Film în temnițele din Paris Acțiune Full HD. Catacombele din Paris

În interiorul cloaca. Autorul „Mizerabilii“ de Victor Hugo, a numit Paris canale colectoare conștiința orașului - acest lucru este în cazul în care fiecare lucru își găsește adevărata sa formă. Într-o remorcă mică în cazul în care lucrătorii mulțimea de canalizare care sunt gata să intre schimbarea în arondismentul 14 din Paris, Pascal Kinon, în vârstă de 20 de ani, veteran de război, vorbește cu mine despre lucruri mai specifice - un artificiu, boli, șobolani mari, care, potrivit unor zvonuri, locui sub Chinatown. tatăl și bunicul lui Pascal, de asemenea, a lucrat în canalizare.

Într-o stradă îngustă, ne oprim lângă librărie: intra în combinezoane albe, trage waders mare, mănuși de cauciuc albicioase și poarte căști albe. , rulouri cu aer cald groase de trapa deschisă. Kinon si colegii sai spun ca mirosul numai atunci când se întorc din vacanță. „Gata?“ - întreabă el.

Tunelul întunecat printr-un jgheab în podea de funcționare flux nesfârșit de ape uzate. Pe ambele părți ale jgheabului - două țevi uriașe: una livrată apă la case și apartamente, pe de altă parte - pentru străzile de spălare și plante de udare.

Unele dintre aceste tunele au fost construite în 1859 - Hugo în timp ce el a scris „Les Miserables“. Pe site-trecere tuneluri sunt semne albastru și galben de stradă, care trec deasupra capului. Detectez un spray trece mai departe, încercând să nu se gândească la fluxul de întuneric de sub picioarele mele. Kinon și colegul său Christophe Rollo în fisuri și lumina lămpii marca țeavă defect în circuitul de pe computer portabil.

„Dacă te uiți cu atenție la picioarele lui, puteți găsi doar despre nimic“ - spune Rollo. lucrătorilor de canalizare ne spun că au găsit bijuterii, portofele, arme și chiar cadavrul uman. Un Kinon a găsit o dată un diamant.

Treasure. Sub Opera Garnier - vechea clădire a Operei din Paris - există un spațiu în care existența nu este tot cred francezi. În 1860, în timpul depunerii inginerilor fundare a încercat să se scurgă, dar rezervorul umplut cu apă rezultată sub lungimea clădirii de 55 de metri și o adâncime de 3,5 metri. iaz subteran, care apare în „Fantoma de la Opera“ - acasă la mai multe pește bine hrăniți. angajații Opera le hrănesc midii creme de gheață. După ce am privit ca pompierii efectuate aici de predare. Ei au ieșit din apă în costume de scafandru strălucitoare, cum ar fi sigilii, și a vorbit despre monștri marini.

Aproape de Opera din anii 1920, o armată de muncitori care au lucrat în jurul valorii de ceas, a creat un alt spațiu subteran unic. La o adâncime de 35 de metri sub clădirea Băncii Franței, în spatele ușilor care sunt mai grele decât intrarea în capsulă spațială „Apollo“, au construit magazinul care găzduiește rezervele de aur ale Franței - aproximativ 2.600 de tone.

Într-o zi am fost în magazin, împreună cu fotograful Stephen Alvarez. În toate direcțiile, săli cu bare de oțel de înaltă bătute cu ciocanul de aur. Tijele de matrice, cum ar fi praf de zăpadă fină pe ani. Aurul a fost întotdeauna răpit și topit, astfel încât unele dintre bare sunt stocate aici pot include atât particule faraonilor Cupa și lingou, aduse de conchistadori.

La o adâncime de 35 de metri sub clădirea Băncii Franței este depozitul care găzduiește rezervele de aur ale Franței - aproximativ 2.600 de tone.

Un angajat al băncii îmi trimite una dintre bare. Este caramida ponosit greu cu o adâncitură adâncă în partea de jos. Print Assay Office SUA în New York și data, 1920, ștampilat într-un colț. „Aurul american - cel mai urât,“ - a spus un angajat. El ma spre celelalte baruri, în opinia sa, mai minunat. Ei au o margine îngrijite și rotunjite, ca o bucată de pâine, de top. Fiecare lingou este în valoare de circa 500 de mii de dolari. Franța vinde treptat o parte din comorile sale, spune angajatul, dar cumpărătorii nu doresc să ia un aur american ponosit. În camera alăturată, aceste bare sunt ambalate și trimise pe locații secrete, în cazul în care acestea sunt topite într-o formă mai atractivă.

În luna martie a anului trecut, hoții au intrat printr-un tunel la un seif bancar din apropiere. Ei au legat gardienii deschis 200 de cutii de depozit în condiții de siguranță și au dat foc înainte de a părăsi magazinul. Dar aici, la oficialii băncii centrale m-au asigurat, depozitare subterană nu este legat de oricare dintre pasajele subterane pariziene. Am întrebat dacă cineva a încercat să-l jefuiască. Unul dintre servitori râs. „Asta e imposibil!“ - a spus el.

Mi-am amintit Napoleon, care a fondat în 1800 Banca Franței, care a spus odată: „Pentru francezi, nimic nu este imposibil“

Video: Catacombele din Paris 2015

Lasam prin ușile din oțel, urca cele 10 etaje, trec prin scaner și camera cu pereți de sticlă și uși glisante. Odată ce în cele din urmă în stradă, am Alvarez ceva timp pentru a recupera de la ceea ce a văzut și a auzit. „Are cineva verificat geanta?“ - întreb. „Nu. Și a ta? "

Am mers pe jos pe stradă. Am observat ușa, care ar trebui să conducă la tunel. Tunelul poate avea paralel cu stradă, și poate duce la depozitare lateral. Am început mental să se miște în această direcție, imaginarea calea și multe progeniturile sale. Exact katafily descrie o afectiune care apare atunci când reveniți la suprafață.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Un mic muzeu de sculptura. Chiar și în timpul exploatării active, multe kamenolomschiki exprima creativitatea lor în formă de sculpturi mici și clădiri în miniatură.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

O replică în miniatură a palatului Port Mahon, situat pe una din insulele Baleare.

Ossusary

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Conform tradiției creștine a stabilit îngroapă morții încercând să aterizeze în apropierea bisericii. În perioada timpurie a Evului Mediu Biserica Catolică încurajează puternic pe lângă biserici de înmormântare, primind profituri considerabile pentru funeraliile morților și un loc în cimitir.

Video: Călătorie cu masina: Franta - Paris (Paris) (partea 6)

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

De la mijlocul secolului al XVIII-lea Cimitirul inocenților (a funcționat din secolul XI.) Pentru a deveni locul de înmormântare a două milioane de cadavre, stratul de îngropare a lăsat adânc, uneori la 10 metri, nivelul de teren a crescut cu mai mult de doi metri. Într-un mormânt la diferite niveluri poate fi de până la 1500 rămâne perioade diferite. Cimitirul a devenit un focar de infecție, dar preoții au opus de închidere. Dar, în ciuda rezistenței reprezentanților bisericilor, în 1763 Parlamentul de la Paris a emis un decret care interzice inmormantari în interiorul zidurilor orașului.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

În 1780, anul în care peretele care separă cimitirul Inocenților din casele de pe strada de lângă Rue de la Lyanzhri, sa prăbușit. Beciurile de case din apropiere au fost umplute cu rămășițele morților și o mulțime de murdărie și mizerie. Cimitirul a fost închis și în cele din urmă îngropa interzis în Paris. În cursul de 15 luni, o dată la escorte noapte în negru a scos oasele, apoi pentru a dezinfecta, trata și a pus într-o carieră abandonată Tomb-Issoire la o adâncime de 17,5 metri. Mai târziu, sa decis să îndepărteze încă 17 300 de cimitire și locuri de cult din oraș.

Video: Istoria Paris recreat în 3D format

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

La începutul secolului al XIX-lea, sub conducerea Erikara de Thury - apoi șef al Inspectoratului în catacombele lucrărilor efectuate, în timpul căreia a fost creat de un necropole subterane, destinate publicului larg vizitare.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Aparține De Thury &ldquo-autor&rdquo- în alegerea unei varietăți de zicători înscrise pe pereții catacombelor, inclusiv intampina vizitatorii la pragul: &ldquo-Stop! Aici tărâmul morții!&rdquo-, care a aparținut abatele Jacques Delisle.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

De-a lungul timpului, catacombe erau rămășițele cifrelor regale ale epocii: Miniștri al lui Ludovic al XIV - Fouquet și Colbert. După restaurarea monarhiei din cimitirul Erransis Danton rămâne au fost transferate, Lavoisier și Robespierre, cu Saint-Etienne-du-Mont - Marat.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Din cimitirul Saint-Benoit sa mutat aici povestitor os Charles Perrault. lumea literelor &-Ldquo reprezentat&Oasele temnitelor rdquo- Rabelais (fosta îngropat în mănăstirea Sf. Augustin), precum Racine și Blaise Pascal (anterior au fost îngropate în Saint-Etienne-du-Mont).

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

În mod ironic, inițiatorul rămâne și organizatorul locurilor de înmormântare subterane - Charles-Axel Guillaume, precum și succesorul lui și urmașul - Erikara de Thury în cele din urmă au fost de asemenea echipate de la sine catacombe, după ce a fost închis cimitirul Sainte-Catherine și Saint -Benua.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Pentru că pentru a ajunge la galeria subterană, trebuie să știți, în cazul în care sunt factori de producție, atunci &ldquo-tur&rdquo- au vrând-nevrând de a utiliza serviciile katafilov. Acestea din urmă sunt denumite &ldquo-tur&rdquo- foarte sceptic, astfel încât între conductorii de katafilov considerate formă bună ca inițierea în misterele catacombelor lase curios singur în întunericul galeriilor subterane pentru câteva ore - astfel încât au pierdut exces de incredere si pătrunsă de un real respect pentru lumea subterană și locuitorii săi ...

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Aproape de intrarea în stația de metrou Denfert-Rochereau (punct de reper - celebrul Leul de sculptorul Bartholdi, Statuia Libertății poster) este un mic pavilion. Aceasta este intrarea la celebrele catacombe pariziene.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Patrulează catacombe speciale echipa de sport de poliție, stabilite în 1980 pentru a asigura conformitatea cu Legea din 2 noiembrie 1955, interzicerea tuturor din afară să fie în carierele subterane din Paris în afara zonelor turistice. Amenda minimă pentru încălcarea - 60 de euro.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Astăzi 2.5 km de tuneluri subterane echipate pentru turiști. Când vizitați unele catacombe, dacă se dorește, se poate limita expunerea istorică, fără o vizită osuarului. Imagini în interior cu un flash sau pe un trepied este interzisă.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Una dintre faptele istoriei Catacombele: Străjerul Bisericii Val-de-Grace Philibert Asper, în căutare de crame, încercând să exploreze catacombe, care se întind pe sute de kilometri. În 1793, el a fost pierdut în labirint, iar scheletul său a găsit doar în 11 de ani, identificate prin chei și haine.

Katafily, sau călătorind printr-un Paris subteran

Existența catacombele Parisului este amenințată. Principalul motiv - baza de erodare a apelor subterane mounts catacombe. La începutul anilor 1980, nivelul apelor subterane în unele zone au început să crească, rezultând în unele galerii au fost inundate.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

GuruAnimale.com
Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu