GuruAnimale.com

Gândaci și viața lor prin prisma artei

Ca un mare poem epigraf Nikolay Oleynikov:
„Dragostea va avea loc. Înșela pasiune.
Dar, lipsit de înșelăciune
Structura gândac Magic.
Oh, picioarele desfăcute de gândaci, care șase!
Ei sunt despre ceva ce ei spun că sunt în scrie Scribble de aer,
Ele conturează sensul deplin al secretului ...
Da, în gândac de bucătărie este ceva acolo,
Când se mișcă piciorul și balansoar mustață. "
Autorul descrie aceste insecte, cum ar fi creaturi misterioase, interesante și originale.

Mai mult, expresia „gândac structura magică“ a provocat un mare interes pentru ei și a fost menționat oamenii în discutarea acestor insecte.

Gândaci într-adevăr neobișnuit, cel puțin pentru că au excelente de supraviețuire, nepretențioasă și extrem de prolific. fertilizarea de sex feminin are loc o dată, dar femela depune ouă de mai multe ori în viața lui scurtă. Totalul de litiere din toate progeniturile - de la 200 la 400 de persoane.

Pe abdomen de sex feminin este un rezervor special, numit ootheca. Sunt ouă stocate. Apoi ootheca rupt și lumina apare patruzeci larve gândac de bucătărie. Larvele au o culoare alba. De-a lungul timpului, acestea cresc și Molt, rezultând mai întunecate de mai multe ori.

Gândaci complet nepretențioase în alimente, există o varietate de componente din dieta lor. Cu egală plăcere pe care le consumă hârtie, cerneală, vopsele acuarelă, legări adezive de cărți, săpun, pantofi de piele și cremă de pantofi, flori. Ele pot avea și corpurile de alte insecte, inclusiv gândaci.

Cockroach (Blattodea).
Cockroach (Blattodea).

Iată ce să nu mănânce gândaci, deci este o piatră, sticlă și metal. În caz de greva foamei dacă nu există alte produse alimentare, unele persoane pot mânca chiar epiderma pielii persoanelor în timpul somnului. În cazul în care, cu toate acestea, alegerea produselor alimentare este suficient de mare, insectele preferă pâine și bere albă, mari iubitori de care ei sunt. În cazul absenței complete a gandaci pot obține produse alimentare fără până la 40 de zile. Dar lipsa de apă care le transporta este rău, așa că, dacă vă decideți să se ocupe cu acești dăunători, trebuie să se asigure că nicăieri erau picături de apă, chiuvetă și ustensile de bucătărie au fost șterse uscate, gunoiul este închis.

fotografie umoristică, care a reprezentat un bucătar gândac.
fotografie umoristică, care a reprezentat un bucătar gândac.

Despre acest subiect este o anecdota, descrie foarte precis gândaci:

Doi bărbați vorbesc și plângându-se unii pe alții:

- La acasă, am divorțat de gândaci, bine, nici o viață de la ei nu este! Destul! alimente spoilere, somnul nu dau! Și ce nu otrăvit - nu le ia! Ei bine, ce să fac, nu-i așa?
- Și tu înainte de a merge la culcare, o excursie pe jos în jurul valorii de apartament și cântă cu voce tare „nimic să mănânce! Alimentația nu la toate! "

Ei bine, omul a decis să încerce, dintr-o dată de ajutor. Mă trezesc dimineața, și în apropiere de hoardele sale de pat de gândaci. Apoi, un gândac, probabil șeful, și a spus: - Hai șefu, suntem adus mâncare.

Aceste insecte preferă lumina zilei să-și petreacă în diferite adăposturi, de multe ori folosind fanta, plintele și alte cotloane. La căderea nopții, gandaci sunt activate, în cazul în care este bun pentru a asculta, puteți auzi chiar fosnetul picioarele lor. Aceste insecte sunt un punct de referință excelent în întuneric. Ei fac acest lucru din cauza o mustață lungă, este extrem de sensibil, și cu ajutorul unui număr foarte mare de piese invizibile, dar olfactive. Aceste piese oferă insecte însele, marcarea lor proprii feromoni.

Secretul gandaci este foarte rezistent, astfel încât apa este imposibil să se spele off, iar aceste piese sunt foarte lungi. De asemenea, ei ajuta insecta în caz de pericol, ei nu graba, dar în liniște scăpa haotic pe drum deja cunoscut.

Dacă vedeți gândaci în după-amiaza, apoi numărul în acest domeniu este enorm.
Dacă vedeți gândaci în după-amiaza, apoi numărul în acest domeniu este enorm.

Dacă începe să se întâlnească gândaci în timpul zilei, ceea ce înseamnă că multe dintre ele crescute în aceeași zonă. Ucide gândac de bucătărie - nu este ușor, ei sunt alergători foarte rapid și schimba direcția abil. gândac normal se execută la o viteză de aproximativ 1 km pe oră. Există specii care se mișcă de patru ori mai repede.

Columbia gândac este cel mai mare membru al familiei - în lungime se ajunge până la 10 cm, iar lățimea - de aproximativ 4,5 cm.

O viziune interesantă este gândac saravaksky, care trăiesc pe insula Kalimantan. Un fapt curios: în cazul apariției pericolelor larvele acestor insecte se arunca cu capul la fundul rezervoarelor. Gândaci Prosoplecta semperi natura, în general, cel mai bine rezervat, se pare că acestea sunt dificil de a distinge de buburuză, care este necomestibil.

Gândacii sunt considerate cele mai rapide insecte din lume, astfel încât exercitarea de a fi încununat de multe ori nu reușesc.
Gândacii sunt considerate cele mai rapide insecte din lume, astfel încât exercitarea de a fi încununat de multe ori nu reușesc.

Rapid și prytkost gândacul de bucătărie a fost văzut pentru o lungă perioadă de timp. Mai mult decât atât, acesta a servit ca bază pentru unele expresii populare. De exemplu, există o zicală, „Lie pe picioare gândac de bucătărie de mers pe jos.“ Aceasta înseamnă că o minciună, bârfe și informații distorsionate răspândit foarte repede și în toate direcțiile. Menționarea acestor insecte în jargonul: există verbul „gandaci“ și „ottarakanit“, ceea ce înseamnă să se angajeze în sex rapid și energic.

Noi nu a trecut neobservată și gândaci printre fanii de diferite hobby-uri specifice - așa că au fost rase de gândaci. Conform unei versiuni, acest tip de sport a fost inventat de marinari care erau plictisiți în timpul călătoriilor lungi.



În Rusia o astfel de distracție a ajuns la un nivel ridicat de popularitate în secolul al XIX-lea în tavernele din Moscova.

Marinarii au fost aduse în Rusia o distracție foarte interesant - curse de gândaci.
Marinarii au fost aduse în Rusia o distracție foarte interesant - curse de gândaci.

Pentru a participa la cursa selectată gândaci mari, care apoi colorate în galben pentru o mai mare vizibilitate. Situația emoțională la curse nu a fost inferior inflama pasiunile pe pista de curse. Conform uneia dintre poveștile unor comerciant în aceste competiții am pierdut toate măcelărie lor. Aceste concursuri sunt adesea folosite în piesa lui Mihail Bulgakov „Running“. Acolo, ei sunt, de fapt, o alegorie, simbolizând soarta unui călător emigrare alb rusesc.

Un fragment din această lucrare va demonstra acest lucru:

„KHLUDOV. ... Și m-am condus confortabil. Ea a înghesuit în colțul compartimentului, fie nu am jignesc, nici pe mine unul. În general, amurgul, Excelență, în bucătărie.
Comandante. Nu înțeleg ce spui?
KHLUDOV. Da, ca un copil care era în bucătărie, a intrat din nou în amurg - gândacii de pe aragaz. Am aprins un chibrit, ascuți, și au fugit. Ia un meci și pogasni. Am auzit că au picioare - Chur-Chur, mur-mur. Și noi prea - întunericul și foșnet. Mă uit și cred că: în cazul în care pentru a rula? Ca și gândaci, într-o găleată. Pe masa din bucătărie - bang .. "!

Imaginea de gândaci de dans.
Imaginea de gândaci de dans.

Iar alegoria dezvăluie eroii lucra, cititorul nu trebuie să caute un sens ascuns, ci pur și simplu gândiți caracterele de raționament.

Gândaci este foarte dificil de a distruge chiar și pentru că acestea sunt foarte rezistente la acțiunea diferitelor otrăvuri. Aceste insecte sunt capabile de a dezvolta imunitate la orice substanțe toxice pentru șase generații, în ciuda faptului că schimbarea generație foarte repede.

Chiar și într-o astfel de structură formidabil, Pentagonul a recunoscut că au fost neputincios în fața acestor creaturi mici. Gândaci pot supraviețui chiar și după explozia bombei atomice, care nu își pot permite multe alte ființe vii. În lumea animală, gândacii de bucătărie sunt printre cele mai rezistente la ființele cu doze mari de radiații.

Fanii de insecte contin gândaci mari in acvarii.
Fanii de insecte contin gândaci mari in acvarii.

Singurul instrument care poate aduce gandaci, este un îngheț. Aceste insecte sunt din sud și, prin urmare, deja la temperaturi sub 15 grade Celsius încetează să prolifereze și să cadă într-o stupoare.

Unele familii au succes sa scape de aceste insecte sunt vechi și într-un mod simplu - casa deschis toate ferestrele, guri de aerisire, și de a face două sau trei zile rămase. O astfel de procedură este numită, care a fost înregistrat chiar în dicționar explicativ Dahl - „tarakannichat“. Dar această metodă de a scăpa de gandaci este bun într-o casă privată pentru un apartament, el nu se potrivește, pentru că trebuie să-l petreacă în același timp, în toate apartamentele. Locuitorii din clădiri înalte forțat să aplice diverse otravuri, spray-uri, stick-uri sau dezinfectare serviciu cauză. În controlul gândacilor se dorește să se unească cu vecinii lor, în scopul de a scăpa de ele pentru totdeauna, nu doar să le depășească dintr-un apartament la altul.

În țările din Asia, gândaci de bucătărie nu lupta - acestea sunt consumate în diverse forme.
În țările din Asia, gândaci de bucătărie nu lupta - acestea sunt consumate în diverse forme.

La combaterea gândacilor, de asemenea, câteva anecdote:

  • Sunt doi prieteni. Unul se plânge:
  • - Sunt plin de gândaci, nu știu ce să fac! Peste tot alerga, restul ei acolo!
    - Și eu, așa a fost, dar am rezolvat problema. cretă Cumparata pentru gândaci - și gata.
    - Ce a ajutat?
    - Desigur, ele sunt acum ședinței în liniște într-un colț și remiză.

  • Apelurile om în stațiile sanitare și epidemiologice:
  • - Cele mai multe vin, am gândaci crescute. Și am citit că acestea sunt contagioase, răspândirea infecției.

    Ei bine, experții au venit stropit și sa întors înapoi. A doua zi, omul din nou cheamă înapoi și indignat:

    - Ei bine, aici ai venit, ceva de genul face, și gândaci care rulează în jurul valorii de toate la fel!

    Ceea ce el a răspuns cu amabilitate:

    - Da, nu vă faceți griji, deoarece acestea nu mai sunt infecțioase!

    gândaci Madagascar uriașe - insecte îngrijite.
    gândaci Madagascar uriașe - insecte îngrijite.

    Glume - este un lucru, dar viața - mai mult, de fapt, unii oameni se luptă cu gândaci și alte plante lor. Acest lucru, cu toate acestea, pentru a alege să nu gandaci obișnuite, și specii exotice - gândaci din Madagascar. Aceste insecte sunt frumoase, groase și foarte curat.

    speranța lor de viață este suficient de mare - de până la 3 ani. Membrii speciei reproduc încet, pentru viața femela dă 15-20 larve. Practic, acest lucru se datorează faptului că aceste gândacilor de creștere au nevoie de condiții climatice favorabile - 25 de grade Celsius. Prin urmare, nu putem fi teamă că casa noastră va suferi invazie de gandaci din Madagascar.

    Distribuiți pe rețelele sociale:

    înrudit

    GuruAnimale.com
    Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu