GuruAnimale.com

Vierme de aur

Aur vierme.

Familie Huang Jian&rsquo-e Futszibane trăiesc, chiar la dealurile Hanshan. În dimineața zilei de 05 aprilie 2007 Huang Jian&rsquo-er și soțul ei, Zhou Yonglin a crescut cu mult timp înainte de zori și a mers la dealuri, luând cu el un fiu și o fiică. Au capturat dulci tortilla de grâu, orez, găluște aburit, și sticle de apă. Crahul de gonguri și tobe săteni îmbrăcați în jostled fața statuii Imparatesei Tsanhua și lăsată la poalele statuii darurile lor - porci, bovine cap, găluște de orez și grâu încolțit. Au fost o mulțime de oameni tineri.

În zilele de demult, o fată nemăritată sperat că, în timpul vacanței, mulți tineri ca prieteni, și nu pentru a atinge sânii ei. Și apoi, în vacanță după, viermii de mătase crescuți o fată de familie, zavyut multe coconi.

Desigur, această tradiție pentru această zi nu a fost păstrat. Astăzi, membrii acestei sarbatori vechi - mai ales turiști. Acesta a schimbat scopul de vacanță: nu este implorarea de viermi de mătase, și târg. Pentru familii, cum ar fi Huang Jian&rsquo-er și soțul ei, o sărbătoare coincide cu începerea noului sezon al creșterii viermilor de mătase.

vierme de aur

Silk pentru eleganță, strălucire și moliciune poreclit „regele țesuturilor.“ Pentru acest material ca la orice altă definiție adecvată a „a doua piele“: într-adevăr respiră și curge pe figură. China fluture de viermi de mătase a fost domesticit în urmă cu mai mult de 5,5 mii de ani, și mai multe mii de mătase naturală pentru a asigura bunăstarea Imperiului Ceresc.

De la naștere la începutul curling firului de viermi de mătase non-stop mâncatul și în creștere rapidă. 20-30 zile, omida se extinde de 25 de ori. Dacă un om a crescut atât de rapid încât numai o lună, el s-ar fi întins până la 45 de metri!

Numărul gren (ouă) de viermi de mătase este planificată înainte de timp. În Huang Jian&rsquo-e - dud său de plantare (dud). Cu ei este posibil să se hrănească aproximativ patru piste pentru paleti. În 2007, ea a semnat un trei ani și jumătate de palet la un preț de 40 de yuani fiecare. 30 aprilie, așa cum sa convenit, Huang Jian&rsquo-e adus ouă de viermi de mătase. Și dis-de-dimineață 02 mai întunecat mici omizi eclozat. „Ei sunt la fel de subtire ca parul, - ei erau abia vizibile“, - el ne-a spus Huang, arătând spre capul lui.

În acel an, alb și gras larve de viermi de mătase în Huang Jian&rsquo e-eclozat de patru ori înainte de am ajuns la satul ei. bețe de bambus, care au avut loc să fie prea mici, iar femeia sa răspândit pe afisul podea de bambus în trei camere de ei acasă cu trei etaje. Aceste camere, acoperind aproximativ 100 de metri pătrați, omizi par umplute până la refuz. Ei au umplut de zgomot foșnitor ca o ploaie de primăvară, foșnind frunzele copacilor: viermi de dud roadere frunze de dud. Track întinsă în lungime de 2,5 centimetri. Capetele lor aplecat peste o foaie, ei mestecate, iar camera umplut cu mirosul de dud.

De la naștere la începutul curling firului de viermi de mătase non-stop mâncatul și în creștere rapidă. 20-30 zile, omida se extinde de 25 de ori. Dacă un om a crescut atât de rapid încât numai o lună, el s-ar fi întins până la 45 de metri! Huang Jian&rsquo-a spus că e în căldură atunci când temperatura crește la 30 de grade, larvele mananca un apetit deosebit de mare, de cinci ori pe zi vreme mai rece într - un pic mai puțin.

vierme de aur

Cu toate acestea, mătase este încă o trudă grea, nu mai puțin decât îngrijirea animalelor. Sericicultura și este angajat în familie Huang Jian&rsquo-e.

De obicei, creșterea viermilor de mătase este preocupat numai cu amanta, dar în acel an, Huang Jian&rsquo-e a fost una care nu face față: ea și soțul ei a trebuit să se ridice la frigul dimineața și rapid, patru mâini, aduna frunze de dud. După hrănire, omizile le-au avut apoi să se grăbească înapoi din cauza întoarcerea lor, toate frunzele au fost consumate, lăsând doar petiolul. „În fiecare zi, ei mananca mai mult de 500 de kilograme de frunze! - I-am spus Huang Jian&rsquo-e, ștergându-o cârpă în anticiparea soțului ei. - Știi, acum 23 de ani, când m-am căsătorit și sa mutat aici, toate rudele mele a spus că voi suferi. Dar eu nu-mi pasă - principalul lucru pe care un soț bun ma tratat ". Huang Jian&rsquo-e sa născut într-o familie bogată, să crească viermi de mătase după căsătorie a învățat de la mama ei în drept: mai multe generații de soțul ei angajat în sericicultura. „Dacă mama mea în drept a fost în viață, ea ar avea nici unul că aici nu este gol!“ - el a zâmbit Huang Jian&rsquo-e și a continuat povestea tradițiilor antice. Mai devreme, în perioada de creștere a larvelor, țăranii au devenit suspecte - ei nu au lăsat pe nimeni în casă, și nu ies. Mama în drept sever pedepsiți doi copii, fiica, atunci când au ascuns jucăuș într-o cameră cu o molie. (Nu este superstiție că, deși boala umană a viermilor de mătase nu este contagios, acesta poate fi un operator de transport de piese ciuperci periculoase.)

În 2006, Huang Jian&rsquo-e colectat 53 kg de coconi - mai mult decât oricine altcineva în sat! Și ei costa scump: coconi ar putea fi vândute la un preț record de 1280 de yuani pe 500 de grame (aproximativ 6,500). În plus față de viermi de mătase, aceasta crește, de asemenea, în fiecare an, 14 porci, acestea pot fi vândute pentru 4.150 de yuani (aproximativ 21 mii). Coborârea vocea ei, ea a spus: „Voi câștiga mai mult decât soțul meu!“ Soțul ei Huang Jian&rsquo-e lucrează în oraș și în fiecare lună aduce câteva sute de yuani.

În plus față de prețul gogoșilor, cel mai important lucru pentru Huang Jian&rsquo-e - de viermi de mătase de sănătate. Acum câțiva ani, o omidă, care arăta foarte bine hrănit, nu a vrut să se onduleze coconi după vacanță. Ar putea viziona doar ca zbârci larve alb, negru rândul său, și să moară. „Am devenit furios. Anterior, pentru că ei nu sunt bolnavi, toată luna eforturile mele a fost cenușă „- oftând, ne-a spus Juan. Au fost lacrimi, ca și în cazul în care toate acest lucru sa întâmplat doar în ochii ei. Ei au spus că în satul probleme nu a venit la ea singură. Huang Jian&rsquo-er și soțul ei au decis să dea vina o uzină chimică, situată în satul din apropiere: apa contaminată, care udate dud.

Video: Golden Sun spirala vierme târându pionierii casei

mătase naturală și artificială, produsă de întreprinderile shelkotkacheskimi oraș Shentsze pentru anul ar putea fi de cincizeci de ori pentru a încheia întregul Pământ.

La 16, Huang Jian&rsquo-e cu soțul ei din nou adunat la frunze. Ne-am oferit să-i ajute. Câmpul a fost foarte cald. Arsuri de soare, cu sudoarea mea tech, mâinile lui au fost pruritul de la mușcături păduchi. Doar o jumătate de oră aproape am leșinat, a fugit în umbră, nu face nimic, doar urmarit activitatea pana cand a fost fiica lor - a adus un pepene verde rece. răceala sa revigoranta mi-a dat înapoi abilitatea de a gândi. „Tu, de asemenea, vor să crească viermi de mătase?“ - am întrebat această fată foarte atractivă în vârstă de 18 ani. „Oh, nu! - ea clătină din cap. - Orasul are un alt loc de muncă. Nu este atât de greu, și să plătească mai mult! "

Shelkograd.

Viermilor de mătase - doar un pic de cale, dar în mintea poporului chinez, el nu poate fi comparat cu orice altă insectă. Este o ființă sacră, într-un sens - simbol al culturii. După cum este indicat printr-un caracter special pentru „Tsang“ chineză, care poate fi tradus ca „gândacul sub cerul“, iar acest lucru determină statutul său. Există o expresie care utilizează același caracter: - „timp aduce mari schimbări din lume“ „tsanhay santyan“ În China, domeniul dud, acesta este considerat ca întruchiparea veșniciei ca marea fără sfârșit.

Arta de a viermilor de mătase de reproducție vreodată, în funcție de oameni, precum și locurile foarte înalte. În primăvara anului 1926, tinerii arheologii chinezi au condus Xia County, provincia Shanxi excavarea a monumentului la sfârșitul epocii de piatră - o epocă în care civilizația chineză originea. Și într-o seară, printre artefacte care sunt mai mult de 5,5 mii de ani (cultura Yangshao), au găsit o jumătate de cocon de viermi de mătase cu margine netedă. Anunțul acestei mărturii vechi de reproducție viermilor de mătase răspândit rapid în întreaga lume și a provocat multe dispute în comunitatea arheologică din China și internaționale. Și în 1958, în Huzhou, provincia Zhejiang, pe parcela de teren sub eliminate obiecte culturale de cultivare s-au găsit Lyanchzhu (2750 î.Hr.), printre care s-au găsit bucăți de mătase și a produselor sale - bandă, fire, îmbrăcăminte. A devenit clar faptul că persoanele în vârstă Lyanchzhu deja deținut tehnici de fabricație de mătase. Deci, dovezile istorice demonstrează în mod clar dezvoltarea industriei de mătase din China. Acum câțiva ani o revistă americană Timpul săptămânal El a scris: „mătase chineză - ca sala memorială, plin de comori - din țesături fara greutate dinastiei Song la Damasc, țesute în timpul dinastiei Ming.“ Este adevărat?

Pentru a răspunde la această întrebare, ne-am dus la oraș Shentsze în provincia Zhejiang, unul dintre cele patru centre, în cazul în care tocmai a fost conceput de țesut de mătase. Un oficial local de relații publice cu Ali consideră că mătasea din Shentsze reprezintă un sfert din exporturile din structura țării. Există mai mult de o mie de întreprinderi shelkotkacheskih, mari și mici. Dacă ne adunăm toată mătase naturală și artificială, produs de acestea în cursul anului, ar putea fi de cincizeci de ori pentru a încheia întregul Pământ.

China Eastern piață de mătase în Shentsze, care primește cea mai mare parte a țesăturii - o necesitate pentru vizitatorii programului. secretar general adjunct al comisiei de piață Shen INBA, este, de asemenea, secretarul general al Asociației de imprimare cu ecran Shentsze, el a spus că piața operat 5000 de magazine cu o cifră de afaceri anuală de mai mult de 30 de miliarde de yuani. Prețurile Shentsze impact direct asupra prețurilor în toate din China, iar orașul a devenit un barometru al pieței textile din China.

Am rătăcit printr-o piață uriașă, dar nu a găsit nici un magazin de mătase real, care este foarte ne-a surprins. Răspunsul l-am primit de la Yang Jianmin, managerul departamentului de integrare și dezvoltare tehnică a „Wujiang Silk“. El a spus că, inițial, piața a fost reprezentată de mai multe companii care vând numai mătase naturală, dar au lăsat una după alta, iar piața a devenit regatul de fibre sintetice sau artificiale.

Apoi, Yang Jianming a spus că cumpărătorii care caută mătase naturală, ar trebui să fie adresate direct la fabrica, în cazul în care se face tesatura la comanda. De asemenea, el a spus că China - un producător influent și exportator de mătase: coconi din China și mătase brută alcătuiesc șapte zecimi din producția mondială, și bunuri de mătase - 70 la sută din piața mondială. Deci, China este aproape monopolizat cea mai mare a industriei de mătase din lume, dar segmentul de lux al pieței a pierdut în Franța, Italia și alte câteva țări, importul de materii prime și exportul de țesături finite și îmbrăcăminte. „Trebuie să recunoaștem că tehnologia noastră de procesare în spatele ori“, - a recunoscut Ian amar, referindu-se la mătase chineză stă în jos, mototolită și îngălbenire. In fiecare an, multe companii străine de cumpărare pe piața tesatura terminat, dar majoritatea prefera fir de mătase. Se spune că societățile care doresc să cumpere doar firul, datorită cotei de export trebuie să cumpere mătase alimente, și apoi înălbitor-l și revopsiti.

Datorită Yang Jianmin am fost capabili de a vizita o adevarata fabrica de culoare de mătase - un atelier întunecat, cald și înfundat. Aproape toată munca se face manual, astfel încât experiența de artiști este foarte apreciat.

vierme de aur

coconi colorate. Silkworm - larvă fluture de viermi de mătase, una dintre speciile de artropode care produc fir de mătase. De fire de viermi de mătase de stejar, de exemplu, se pare că materialul este mai dur - chesucha- aproape de mătase naturală și pânzele de păianjen. Datorita succesului geneticii, oamenii au învățat pentru a obține o fibră naturală de culori diferite.

Simbol și de brand.

Silk a devenit un simbol al țării, deoarece dinastii Qin și Han (din secolul III î.Hr.), iar Marele Drum al Mătăsii au influențat dezvoltarea istoriei lumii. Dar, treptat, calitatea și tehnologia de producție de mătase din China a început să scadă în urmă. La sfârșitul anilor 1970, China a recâștigat poziția de lider în fabricarea de tesut, dar de mătase de calitate superioară sunt acum fac în Italia, au apărut și cele mai bune mărci de mătase. Astăzi, mărci europene franceze, britanice și alte domina producția de mătase, dar folosind materii prime din China, care nu este tipic pentru o cultură de brand european. Potrivit lui Yang Jianmin, o lungă perioadă de timp de textile naturale din China nu știu ce o marcă, și producția de fire, țesături și mătase haine au fost considerate low-cost cu o schimbare a segmentului inferior sau de mijloc al pieței, care rezultă în dezvoltarea de țesut mătase stagnat. Multe companii au realizat recent importanța brandului, dar ei nu își pot permite costurile asociate cu branding. „Există câteva idealiști, care doresc să conteste sistemul existent“ - din păcate sa încheiat Jan conversație.

Wang Chunhua - o astfel de idealistok. Ea - președintele „Jiangsu Huatszya“ Investiții Consiliul grup de directori. „O parte din mirosul viermilor de mătase Cocoon pare de nesuportat, dar cred că are o aromă specială, - a spus van și mi-a dat mâna. - Cu privire la fibroinului - proteine ​​eliberate de viermi de mătase, conține zece aminoacizi diferiți, datorită efectului pe care pielea mâinilor mele a devenit atât de moale. Într-adevăr, de multe ori ating coconi. "

vierme de aur

mătase personalizat. La o fabrică de mătase în Suzhou păstrat tradițiile broderie clasice pe mătase. Cu toate acestea, acest lucru manual este în valoare de neimaginat pentru mediu bani cumpărător: permite doar oameni foarte bogați pot achiziționa. Asigurați-vă astfel de țesături numai pe comanda.

Imens - în vârstă de 37 de ani - Experienta Wang Chunhua - istorie legendara. La 17 ani, ea a început cu un lucrător de birou simplu, într-o fabrică pentru creșterea viermilor de mătase, atunci cariera ei a crescut - inginer, maistru, manager de plante și, în cele din urmă, femeia antreprenor. Wang își amintește industria de mătase a țării a fost dificil, cale de lichidare, se confruntă cu dificultăți și crize, care sunt ușor de înțeles numai pentru cei care au relevanță directă pentru industrie.

viermi Farm pentru pescari: Video

„Timp de mulți ani, am fost implicat în fabricarea de mătase și confecții. Vânzările noastre anuale de export se ridica la zeci de milioane de yuani. Cu toate acestea, începând cu primăvara anului 2007, prețul de fibre cocon a sărit 180000 la 300000 de yuani pe tonă. Multe întreprinderi nu își poate permite: ei nu pot supraviețui, „- spune Wang Chunhua. În opinia ei, creșterea prețurilor de coconi provocat intermediari Utszyane și Shanghai, care a controlat comerțul cu materii prime și efectul asupra fluctuațiilor de preț. Wang a continuat să se gândească la modul în care lucrurile dificile merg în industrie: „Pentru entuziasmul mare, urmat inevitabil de un declin puternic. Îmi amintesc că în anii 1990, prețurile de export din Europa de Vest au crescut la 50 $ pe kilogram, iar veniturile totale în 1994 sa ridicat la 3.275 miliarde de dolari, dar prețurile au scăzut apoi brusc, și de mai mulți ani, industria a fost în Dire Straits. "

Am fost permis să viziteze unul din silkmill „Jiangsu Huatszya“. In atelier, care se întinde de 40-50 de metri, căptușită rânduri de mașini de filare, și patru sau cinci lucrători servit în fiecare rând. Am încercat să fac din firul de mătase în mâinile lor, dar nu a putut vedea nimic, chiar dacă știa că ei se deplasează în mod constant aceste fibre și cravată rapid noduri (fir de mătase din cocon de până la 1000 de metri în lungime).

Femeile au lucrătorii provin din diferite locuri, cele mai multe dintre ele vechi de 17-18 ani, iar cea mai veche - un pic peste 20. Ziua de lucru durează de la ei timp de 12 ore, în timp ce salariul lunar de 1.000 de yuani (aproximativ 5000 de ruble). director de fabrică Deng Limin a spus că, în timpul perioada de glorie în Shentsze shelkopryadilen a fost de 17, dar acum există doar trei sau patru.



„La fabrica noastră a realizat un ciclu complet de producție - de la plantarea de duzi și de creștere a viermilor de mătase la croitorie, asa ca suntem relativ imuni la fluctuațiile prețurilor materiilor prime - ne-a spus Wang Chunhua. - Dar companiile mici suferă uneori pierderi ". Ea a spus că țara are nevoie pentru a strânge controlul asupra macro-economiei: a reconcilia cu valoarea de piață a rezervelor brute de mătase și, în același timp, pentru a consolida producția de gestionare a pieței și țesături de mătase, eliminând problemele create în mod artificial, cum ar fi medierea. Wang Chunhua va continua să fie angajate în fabricarea de mătase, deși a realizat: „Producerea de fibre chimice este mult mai profitabil - în doar un an, puteți face un profit egal cu întreaga noastră venit timp de trei ani.“

Eforturile de idealiști, cum ar fi Wang Chunhua, - acesta este doar începutul. Desigur, acestea sunt în imposibilitatea de a transforma complet producția de mătase, dar este clar că, odată cu apariția brandurilor private label din China se va schimba piața mondială de mătase.

vierme de aur

În cazul în care fabrica începe? Ciclul de operare al fabricii shelkotkacheskoy începe cu selectarea atentă a gogoșilor - întunecat, îngălbenite, se colorează și acoperite cu coconi duble aruncate. Acest proces este decisiv pentru calitatea tesatura. Mai mult de mătase poate strica numai, dar nu a imbunatati. Odată ce China are zeci de mii de industrii mici, acum nu sunt atât de multe.

Shanghai croitor.

Odată ce am învățat cu toții despre producția de mătase de la cei care cresc viermi de mătase, țese și angajate în culoare și țesături padding, ne-am dorit să se întâlnească cu cei cărora mătase cade din fabrică. Am fost sfătuiți să găsească în Shanghai Chu Hongsheng croitor vechi - el are ceva de spus.

În fiecare dimineață la-jumătate în vârstă de 90 de ani, zece la Chu incluse în atelierul de cusut pe strada Changle. El - un croitor Shanghai tipic, un scurt, subțire, cu părul gri. Îmbrăcat într-o cămașă de mătase a figurii și vorbește cu un accent local, moale. Chu Hongsheng - „comoara“ de afaceri de familie (o comoara - acest titlu, cum ar fi „Artist al Poporului“), precum și maestru senior luare Țipala - tradiționale chineze rochie tricouri. Atunci când nu există nici un vizitator, el stă în tăcere într-un scaun, uneori poate dura un pui de somn. Dar, de îndată ce magazin vine cineva, repede ca un reflex condiționat este activat, se ridică și întâmpină oaspeții cu un zâmbet.

Când Chu a fost de 16, părinții care au trăit în Utszyane, l-au trimis să studieze ambarcațiunile de cusut. De-a lungul timpului, multe celebritati au devenit clienti croitor, inclusiv Du Yueshen (omnipotentă Shanghai gangster) și Anna Chennault (un prieten influent al președintelui american Richard Nixon) - Mestecati le amintesc încă. Dar cele mai frumoase, în opinia sa, este vedeta de film Hu De. „Ea a îmbrăcat pur și simplu, într-un Țipala albastru nu pictat și întotdeauna a zâmbit. Și ea are o astfel de voce frumoasă „- a reamintit master. În plus față de Hu De impresie de durată pe Chu Hongsheng făcut Anna Chennault. Portnoy a spus că Madame Chennault versat perfect în țesuturi, și a ales cu siguranță mătase naturală moale: „În cazul doamnelor plătiți de obicei o atenție specială calității materialului - deoarece evidențiază adăugarea lor elegant, aceste Taisia ​​sa uitat în principal la tăiere, culoarea și calitatea acestora a fost o chestiune de a zecea. "

vierme de aur

La înălțimea de moda pentru o mie de ani. Magazinele de pe piețele tradiționale de a vinde cea mai mare parte de mătase artificială.

mătase naturală - un maestru material de preferat Țipala în croitorie numeroasele sale țesături fine lucrate manual. Chu Hongsheng a spus că mătase naturală permite pielii să respire și forma bine-montaj, subliniind fragilitatea și sensibilitate a femeilor din China. În cazul în care clientul a venit grăsuț, Maestrul Chu ei sfătuiește să aleagă o cârpă moale - o, mătase dens greu și subțire și subțire - Damasc. El crede că Shanghai Țipala nu va fi avantajos să se uite în orice alt material, sau nu va fi un costum în stil tradițional.

Cu toate acestea, nu toate designeri, astfel ca de mătase naturală. Și Hui, designer de moda, care este numit „maestru de rochie din China“, ne-a arătat în studiul său din Shanghai World Trade Center munca lor, ceea ce înseamnă că toate elementele tradiționale chineze: cele trei stele bătrâni, animale și flori, nori, Dragon Phoenix&hellip- Ea a spus că ea preferă moderne țesături high-tech, și uneori - textile tradiționale, cum ar fi lenjerie de pat și bumbac. Dar mătase naturală este rar folosit, în principal pentru decorare. De ce? Și Hui a condus un exemplu simplu. Îi place să poarte haine din mătase la domiciliu, deoarece oferă un sentiment de racoare si „respira“. Dar, după câteva spălări materialul dispare. O vară fără spălare nu se poate face&hellip- Cele mai multe materiale care ea alege pentru colecțiile lor, cum ar fi de mătase naturală: ele sunt de streaming, simtit ca de mătase, dar nu se estompeze și cearșaf bun. „Cum pot face fără mătase naturală pentru a crea îmbrăcăminte din China? - a spus ea. - Dar nu funcționează întotdeauna, deoarece acest tesut este practic și nu este potrivit pentru ritmul frenetic al vieții moderne oraș ".

Xu Shitsin: „Astăzi nu mai studiem decât divorțul viermilor de mătase“.

CEO și designer-șef al companiei „Tszimeytszu“ Liang Jianguo a crezut, de asemenea, că problema principală a industriei de mătase din China - este culoarea: „Acum ne-am folosit în principal vopsele naturale culori ca și în muzica chineză, în care există un sistem armonic. Pentru bunuri de uz casnic, cum ar mătase nu este suficient de bun. Mai mult, este inferior altor țesuturi culoare și luminozitate. Cu toate acestea, mătase chineză nu are nevoie să fie salvat, deoarece a intrat deja în momentul gloriei sale“, - a spus la revedere Liang.

vierme de aur

croitori Numai Institutul de Cercetare Nanjing de brodat poate în fiecare detaliu pentru a recrea imperiale modul de mătase a fost în zilele de dinastii puternice de Yuan, Ming și Qing.

Zona specială a Chinei.

Tehnologia creșterii viermilor de mătase nu sa schimbat de la 1930-1940-e, atunci când au fost aplicate tehnici avansate de Vest. Întreaga lume se întreabă dacă China va fi capabil să găsească în grandoarea secolului XXI, care oferă țara cu Silk Road?

Video: ch.32 cursa Funny (Norocos Block) - pepene verde vierme

Xu Shitsin, întotdeauna profesor ocupat de Soochow University (Jiangsu), inițial a refuzat să împartă cu noi rezultatele ultimelor cercetari lor, dar să învețe cât mai curând pe care le scriem despre salvarea de mătase din China, din fericire a fost de acord să vorbească, el a plătit chiar și o zi plină.

„În cele mai vechi timpuri, agricultura și creșterea viermilor de mătase au fost la același nivel ca și în economia modernă, cota de mătase este destul de mic. Prin urmare, astăzi nu mai studiem decât divorțul viermilor de mătase“, - profesorul a început. El a menționat că acum în producția de mătase ocupat de la 20 la 30 de milioane de oameni, plantarea de duzi ocupă o suprafață de aproximativ 600 de hectare, și servesc aproximativ 6000 de oameni. Venit anual industrie - aproximativ 200 de miliarde de yuani, dar profitul din exporturi - nu mai mult de 5 miliarde (aproximativ 25 de miliarde de ruble). „Pentru comparație, păsările pot exporta în fiecare an, pentru a aduce miliarde de dolari în venituri, și pe piața internă, volumul veniturilor din faza de creștere de mai multe ori sale mai mari decât cele din mătase, să nu mai vorbim de sectoare cum ar fi porc“ - profesorul oftat.

În 1980-1990-e în supermarketuri europene și americane au început să organizeze promoții speciale pentru a stimula profitabilitatea. Și oamenii au început să cumpere mătase chineză după mai multe astfel de evenimente. Dar, din cauza costului redus al țesutului devine mai subtire si mai subtire, dressing ei - cu atât mai mult grosolan, că impactul negativ asupra producției de mătase din China de la mijlocul anilor 1990, volumele de producție a început să se prăbușească.

O vizită la Universitatea Suzhou în 1998, director al Asociației Internaționale de mătase China a sugerat să acorde o atenție de mătase de lux, reducerea producției și îmbunătățirea calității. Apoi, profesorul Xu Shitsin pus la îndoială dacă China va fi capabil să concureze cu utilizarea tehnologiei ieftine India și Brazilia, în cazul în care producția se taie? Dar, treptat, a început să se uite la problema într-un mod diferit: am considerat întotdeauna Italia, Franța și Japonia concurenți invincibilă în industria de mătase, pentru că ei au cel mai bun tehnologiyami- în ceea ce este avantajul nostru?

Recâștigați campionat poate fi oferind pe piața mondială de produse noi. De exemplu, în China, pentru a crea nu numai filamente subtiri pentru o intervenție chirurgicală, dar, de asemenea, un puternic, fire groase pentru costume și pături. Cosmetice - un alt domeniu de utilizare de mătase. În 1980 în Wuxi a dezvoltat o crema care contine matase essentsiyu- a dat Margaret Thatcher în timpul vizitei prim-ministru al Marii Britanii în China. Acum gama de produse cosmetice de mătase extins la creme de piele, deoarece mătase conține o mulțime de proteine, care, de rupere lumina, creează un capac de protecție de pe suprafața pielii.

„Cu toate acestea, indiferent cât de avansată sau tehnologia de producție au fost produse cosmetice, întreaga industrie, nu au nici un efect, din cauza utilizării limitate - a continuat Xu Shitsin. - Singura modalitate de a consolida industria - să preia de la ambele părți. În primul rând, să actualizeze tehnologia de sericicultura, și în al doilea rând, pentru a reconstrui industria de mătase. " Reflectând această sarcină dublă, Xu Shitsin a început să studieze naturale gogoșilor de viermi de mătase de culoare. În 2000, el a călătorit în Cambodgia pentru a conduce producția de gogoșilor de culoare pentru proiectul japonez. Primiți coconi colorate ușor ca lână, și nu are nevoie să se introducă metode de inginerie genetică, pentru oi, lână în care există doar două culori, negru și alb. „Am folosit o mutatie naturala a genelor de viermi de mătase. În laboratorul nostru, veți vedea coconi roșu, galben, verde și maro „- nu fără mândrie, a terminat povestea lui, profesorul.

Problema este că populația derivată coconi de viermi de mătase bucle colorate sunt puține și instabile. Cu toate acestea, un grup de cercetatori condus de Xu Shitsina au adunat cu succes peste 100 de probe de coconi colorate în Cambodgia și de a evidenția orice formă care are cea mai uniformă culoare. După trei ani de muncă pentru a crea noi combinații de gene (recombinare), în cele din urmă au reușit să obțină molii, omizi care impletit coconi galben. La deschiderea a primit imediat solicitări din partea ministerelor agriculturii și industriei în Cambodgia. Universitatea Suzhou a făcut apoi o nouă descoperire, oamenii de știință au fost capabili de a deduce molie ale cărei larve ondulată galben și roz, verde și roșu fir. Și profit producătoare de mătase de culoare, a crescut cu 40 la sută.

Conform unor indicatori, viermilor de mătase este aproape de om - avem un tip similar de metabolice și caracteristicile ereditare.

Dar știința descoperă mai multe fenomene uimitoare în genetica de viermi de mătase. În 2003, principala cultivarea de specialiști de laborator în Universitatea de viermi de mătase de Sud-Vest (Chengdu) a făcut cu succes harta gena a acestui fluture, care arată secvența de gene în cromozomi sale. Raportul a fost publicat în revista știință 2004. Peste o sută de ani de existență a revistei a fost primul articol pe tema cercetării viermilor de mătase - și știri uimitoare pentru oricine care a studiat aceste insecte. Doi ani mai târziu, laboratorul a creat o gena matrice a viermilor de mătase, care este un alt pas important în cercetarea genetică. Această matrice 22 include mii de gene, fiecare dintre care controlează funcțiile și caracteristici, cum ar fi sexul, reproducerea, fire de filare și rezistență la boli.

La începutul ultimului secol, viermele de mătase a fost folosit ca un obiect de cercetare de laborator, deoarece el a avut un corp mare, iar apoi el favorit încet dvigalsya- afară zbura Drosophila. Noi studii înapoi molie în laborator. In plus, studiul secvențelor de gene ale acestei insecte poate ajuta nu numai pentru a îmbunătăți calitatea de mătase, dar, de asemenea, pentru a înțelege genetica fluturi legate de viermi de mătase, dintre care multe sunt dăunători forestiere periculoase.

Interesant, potrivit unor indicatori, viermilor de mătase este aproape de om - avem un tip similar de metabolice și caracteristicile ereditare. Pe genele responsabile de viermi de mătase eredității, este posibil pentru a simula o serie de boli, cum ar fi cancerul, diabetul. Mai mult decât atât, viermilor de mătase - reactor naturală ideală: ea shelkootdelitelnye glanda - fabrica mare de proteine. Explorarea genele de fluturi, cercetatorii au fost capabili sa inteleaga mecanismul care regleaza cocon curling. Acest mecanism poate fi controlat, și de a crea un medicament proteic curat pentru tratamentul anumitor boli. Republica Coreea și Japonia au primit deja mai mult de o duzină de brevete produse de un droguri de viermi de mătase, facilitând atacurile diabet și de a reduce presiunea.

Chzhunhuay Xiang, un membru al Academiei Chineze de Inginerie si cercetator principal pe studiul genomului de viermi de mătase, a declarat că un progres semnificativ faptul că China a făcut în cercetarea genetică va duce la schimbări revoluționare în industria de mătase tradițională.

Modern high-tech a reveni industria a fost măreția ei, dar nu este singurul scop - utilizarea de înaltă tehnologie poate fi mult mai mare. Și Xu Shitsin sigur de mătase în primul rând este pentru valoarea culturală a Chinei, „strămoșii noștri au făcut patru mari inventii - busola, praful de pușcă, hârtie și presa de imprimare cu tipul mobil - dar atunci când este vorba de o influență culturală în întreaga lume, de asemenea, țara noastră Acesta a stabilit patru de important produs cultural -. Beijing operă, arta, ceai, porțelan și de mătase " În Xu memorie Shitsina au fost cuvintele rostite de prietenul său american, a vizitat o dată pe profesor la o petrecere: „Fiecare piatră de pe Drumul Mătăsii are o istorie de mai multe datorii decât întreaga istorie a Statelor Unite ale Americii.“

vierme de aur

City of Masters - Shanghai. Tailor Chu Hongsheng de la magazin Han&rsquo-și timp de 74 de ani de cariera sa, el a servit mii de clienți. El a îmbrăcat toate primele dandy și doamnelor, cum ar fi celebra actrita Butterfly W. De-a lungul vieții sale, el a creat o rochie în întregime din mătase, pentru că el crede că nici un alt țesut este în imposibilitatea de a spori frumusetea fetelor chineze.

vierme de aur

În provincia Zhejiang designeri încerca să creeze propriile branduri, competitive pe piața mondială.

vierme de aur

Shelkotkacheskie veche fabrică în provincia Suzhou, în scopul de a supraviețui, a început să se dezvolte turistic Programs- se termină tur arată îmbrăcăminte și pături gata făcute, cusute din fibre naturale.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit

GuruAnimale.com
Animale Păsări Rozătoarele Pește Insecte Incubatoare Paraziți Fermă Echipamente și instrumente Sfaturi Întrebare / răspuns Miscelaneu